Thursday, January 21, 2016

Australian Open - 3 Češky do 3.kola - den 4

Ve čtvrtek se dohrávala spodní polovina pavouka a na programu byly i tři zápasy našich hráček. Azarenka vypadá, že je v shape. Když už jsme dorazili ráno před devátou do posilovny, tak tam už makala na dynamických startech, které prokládala expandrem a cvičením na balanc těla. Pak už běžela na kurt Margaret se rozehrát před druhým zápasem s Kovinič. 

Tři našed hráčky jdou dále. Bára Strýcová porazila Američanku King 7-6 6-4. Zápas byl hodně těžký. Denisa Allertová se postarala o překvapení, když vyřadila nasazenou Němku Lisicki 6-3 2-6 6-4. V prvním setu dělala Němka více nevynucených chyb, ale začátek druhého setu si už pohlídala a hned odskočila do vedení 3-0. Ve třetím setu v závěru byla aktivnější Denisa a po tuhém napínavím závěru, kdy se tahaly o game na 5-4 to zvládla. Patří ji velká gratulace! Karolína Plíšková porazila Němku Georges 7-6 6-1. Asi tím nepotěšila Německou kapitánku Barbaru Rittner, která je tady na pozorování jako ostatní kapitáni Fed Cup týmů.

Další zápasy, které měly být napínavé. Japonka Osaka porazila Svitolinu 6-4 6-4. Japonka měla po celý zápas lepší statistiku na prvním podání kolem 61 %, kdež to Svitolina pouze 31 a a poměrně velké množství winnerů 27 oproti 17. 

Další překvapení Němka Siegmund vyřadila Jankovič 3-6 7-6 6-4. Siegmund moc oblíbená není, co já ji znám, tak se často hádá o míče a je nepříjemná. Jinak ještě hraje s jinou raketou na servisu a pak si mění jinou na return, ale myslím, že úplně jiný typ rakety. Aspoň vloni to tak dělala. 

Pokud se chcete dnes podívat na jiné než nasazené hráčky, tak doporučuji. Zápas Gasparyan-Putintseva, obě hráčky jsou od sebe o jeden rok a znají se velmi dobře. Nedají si to zadarmo a budou se hodně hecovat.

Mladenovič-Gavrilova - ruská Australanka má nové poblikum i věřím že bude pokračovat dále. Radwanska-Puig- Portoričanka měla formu v minulém týdnu v Sydney, ale Polka si to pohlídá. Ruska Kulichkova - Navarro Suarez - hra útok proti obraně. Belinda Benčič a Bondarenko. Serena Williams rozdrtí mladou Rusku, nebo ta ji vezme aspoň jeden set?


Wednesday, January 20, 2016

AO - mládí vpřed - den 3

Středeční ráno bylo poznamenané ranním deštěm. Dokonce mi dneska nebagrovali před hotelem, kde bourají mrakodrap a zbíječkou rozbíjejí stěny už od sedmé ranní. Zápasy to neovlivnilo a dnešní program se stihl odehrát. Hrála se horní polovina pavouka do dalšího kola postoupilo šest hráček, kterým bude letos pod 21 let.

Mládí pokračuje dále
Zápas Kasatkina-Konjuh 6-4 6-3. Obě hráčky jsou ročník 97 a letos jim je 19 let. Kasatkina si s míčem hraje a Konjuh do toho řeže. Ale dnes 12 dvojchyb a 47 nevyunucených chyb Konjuh bylo moc. Vítězka si zahraje proti Sereně. 

V dalším kole si proti sobě zahrají Rusky Gasparyan-Putintseva. Putinsteva je ročník 95 a letos 21 let. Gasparyan je o rok starší. Dnes ji hodně fungoval servis s osmi esy a 84 % úspěšností prvního podání. Putintseva je malý buldok, nenechá si nic líbit a ze zápasu umí vytěžit cokoliv a nemá problém hrát klidně kopce.

Belinda Benčič (97´) s přehledem porazila Maďarku Babos 6-3 6-3. V dalším ji čeká Bondarenko, která poslala domů Kuznetsovou 6-1 7-5. Bondarenko před dvěma roky jezdila kvalifikace, když se vracela po mateřské na turnaje. Je hodně disciplinovaná a maká ve svém věku hodně. Na turnaje jezdí společně s rodinou a musí stíhat se starat taky o dceru přes den.

Předloňská juniorská vítězka Australian Open Ruska Kulichkova nakonec udolala nepříjemnou čopařku Niculescu 6-4 2-6 6-4. Ruska do toho hodně chodí a je potřeba ji dostat hodně do stran. Dneska úspěšnost 88 % prvního podání je vysoké číslo. 

Radwanska porazila Bouchard 6-4 6-2. Ale Kanaďanka se bude lepšit a lepšit. Škoda, že končí Petra Kvitová, ale Gavrilová byla hodně aktivní od začátku a k tomu má už dost cenných skalpů hráček, co jsou před ní na žebříčku. Gavrilova má čerstvě od prosince Australský pas. Další škoda, že končí Kristýna Plíšková, která podlehla Puig 7-9 ve třetím setu. 

Zajímavé zápasy zítra
Beck-Bacsinszky, Osaka-Svitolina, Strýcová-King, Allertová-Lisicki, Karolína Plíšková- Georges, Cornet-Zhang - jak zahraje Číňanka po výhře nad Halep


AO analýza - První čtyři údery

První čtyři údery jsou začátkem a koncem výměny. Analýza Australian Open z roku 2015 odhaluje vnitřní fungování bodů, jak jsou skutečně konstruovány a zřejmě s jakou prioritou jsou hráčem ukončovaný a jak to rozvíjet na tréninku.

IBM je oficiální partner Grandslamů a poskytovatelem dat, ořezává délku výměn do tří částí: 0-4 úderů, 4-8 úderů, a 9 a více úderů. Která délka myslíte, že dominuje?

Naše oči přirozeně tíhnou k dramatům delších bodů. Tréninkový kurt je o konzistenci, opakování, toleranci úderů a odehrání miliónů míčů. Ale realita zápasů je zcela opačná. Pro muže i ženy byla nejdominantnější délka výměny v loňském roce, krátká, rychlá do 4 úderů. Letos to bude opět stejné.

Zde je rozpis toho, jak se vlastně náš sport hrál.

RALLY LENGTHNICKNAMEMENWOMEN
0-4 ShotsFirst Strike70%66%
5-8 ShotsPatterns of Play20%23%
9+ ShotsExtended Rallies10%11%
Jak můžete jasně vidět, krátké výměny v našem sportu dominují.

Aby bylo jasno, 0-4 úderů znamená pouze dva údery pro každého hráče. Stačí když si myslíte, že bod začal, tak je hotovo a zaprášilo se po něm.

Analýza z druhého týdne loňského turnaje - od 4. kola do finále - zvýrazněné jak krátké výměny vlastně jsou. Průměrná délka výměny pro muže byla 4.2 na úderů. Pokud jste si mysleli, že v ženském tenise mohly být výměny delší, tak přemýslejte znovu. Průměrná délka výměny pro ženy ve druhém týdnu turnaje byla neuvěřitelných 3.7 úderu - ani ne dva údery na každou hráčku. V podstatě dva ze tří bodů vyžadoval na hráčku udeřit maximálně jen dva údery za sebou. Jeden z každých pěti bodů vyžadoval maximálně tři údery za sebou od hráčky a jedna z deseti výměn požadovala odehrát čtyři údery za sebou. 

Na tréninku si myslíme, že je to skvělé odehrát sedm úderů po sobě, ale výměna o 14-cti úderech se stane jednou za 100 bodů. 

V loňském roce Stan Wawrinka měl velký postup do semifinále a naše vzpomínky na jeho dominantní hru jsou často naplněné jeho famózními dlouhými výměnami bez chyb. Ale realita Wawrinkovi hry byla jiná - 66 % všech bodů hrál v zóně 0-4 úderů (First strike), 25 % v rozmezí 5-8 úderů a pouze 9 % procent v dlouhých výměnách, které mají tendenci se držet v naší mysli. 

Wawrinka prohrál v semifinále s Djokovičem, a délka výměn byla  nejvíce 0-4 úderů, které kontroloval Srb a ve kterých skončil v plusu o 13. Rafael Nadal postoupil do čtvrtfinále, když hrál 65 % všech svých bodů v rozsahu na 0-4 údery. Když hrál proti Tomáši Berdychovi tak prohrál ve třech setech, nejvíce utrpěla část jeho hry v rozmezí 0-4 úderů, kde byl v mínusu 23 těchto bodů. Byl taky horší v dlouhých výměnách.  

Andy Murray byl taky hodně vysoko, + 145 bodů v rozmezí 0-4 úderů, pouze + 13 v 9 a více výměn postoupil do finále proti Djokovič. Murrayho dominance byla v krátkých výměných, ale on se zaměstnal ve strategii "dlouhých" bodů ve finále, s 33 body na 9 a více úderů v úvodním setu a s 31 ve druhém setu. Bylo to pro Murrayho vyčerpávající a nakonec to stálo Murrayho šanci na vítězství. Ve třetím setu bylo jen 10 výměn na 9 úderů a pouze 4 v posledním čtvrtém setu, který prohrál 6-0. Skotovi jednoduše došel benzín. 

Dlouhé výměny jsou extrémně dlouhé na trénincích, ale vzácné v zápasech. Odehrát 15 úderů v řadě je žádoucí při tréninku, ale je to tak neuvěřitelně vzácné, když je to důležité - v zápase. 

Na US Open 2014 se hrálo celkem 29.038 bodů v mužském pavouku. 30 úderů ve výměnách se stalo 9x, nebo-li 0,0003 % procent času. V ženském pavouku bylo odehráno 16.882 bodů a stalo se to pouze jednou, nebo-li 0,00005 % času. 

Pro hráči na všech úrovních by bylo moudré trávit mnohem méně času hraním nekonečných forhandů, bezduchých backhandů, a zbytečného broušení bez konkrétního cíle. Musíme cvičit přesně to, co se děje v zápase. 

Více presizního podání, více hlubší return, a více podobnosti hry zkopírované přímo z utkání. 

První čtyři údery  - oba jsou na startovní čáře a končí na cílové. Zvládnutí začátku bodu záleží mnohem více, než jsme kdy poznali. 

Můj pohled:
Je pravda, že tohle píše i ve svých knihách Richard Schönborn, " že mozek si pamatuje jen dlouhé výměny na které se pěkně kouká, ale jejich menšina". Hráčky, ale musí mít určitě základ v úderech, neměl by být problém pro ně odehrát výměnu nad 10 úderů. Ale zaměření by mělo být na rychlé výměny, co nejvíce podobné zápasu. Je pravda, že někdy mě trhá uši slyšet v halách:" a jedeme 100 forhandů a sto backhandů". Tenis se dynamicky a výbušně zrychluje a tenisových maratónců je méně a méně.

Craig O´Shannessy analyzuje zápasy pro Australian Open - překlad článku najdete zde:

Tuesday, January 19, 2016

AO - čínská invaze do 2.kola - den 2

Dnes se dohrávala spodní polovina pavouka prvního kola. Ze čtveřice Češek postoupily dvě, naopak končí nasazená Halep i Williams, a čínská invaze pokračuje do druhého kola turnaje. Dnešní den přinesl teploty přes 35 stupňů.

Dále pokračují Strýcová a Allertová
Zápasy jsem neviděl všechny, ale Bára Strýcová musel hrát dobře, když vyřadila nasazenou Francouzku C. Garcia 6-2 6-4. Garcia, když může, tak to hrne v kurtě, když si ji hráčka dostane za kurt, tak se s ní dá hrát. Denisa Allertová vybojovala zápas s Američankou Mattek-Sands 6-4 6-7 6-3. Petra Cetkovská podlehla nasazené S. Lisicki 4-6 4-6. Kateřina Siniaková bojovala proti Švýcarce Bacsinszky 3-6 5-7. Šance na zvrat v zápase byly, ale při dotažení stavu na 5-5 přišly příliš lehké chyby od Katky. 

Číňanky pokračují do druhého kola
Celkem je v hlavní soutěži pět Číňanek z toho čtyři vybojovaly postup do druhého kola. Herně jsou hodně pracovitý proto se s nimi hraje špatně. Zatím občas ještě nemají tak dobré rozhodování při řešeních ve hře, ale postupně se čínský tenis neustále zlepšuje. Včera postoupily Han hrající na volnou kartu a Q. Wang. Dnes Zhang vyřadila hned druhou nasazenou Halep 6-4 6-3. Zheng deklasovala Němku Witthoeft 6-1 6-2. 

Končí nasazená Halep i Venus Williams
Na Halep bylo vidět, že není ve své kůži. Kazila zbytečné míče, které dříve s přehledem zahrávala. Angličanka Konta poslala domů Venus Williams 6-4 6-2.

Zítra budou zajímavé zápasy
Zítra si to rozdají dvě bývalé vynikající juniorky Konjuh a Kasatkina o to, kdo se potká v následujícím kole se Serenou Williams. I to je pro ně motivace. Na zápasy vede Konjuh 2:1, ale ten poslední vyhrála Kasatkina vloni v New Yorku 6-4 6-4.


Ruska Gasparyan má skalp Errani z prvního kola a bude hrát s Japonkou Nara. Další Ruska Putintseva má taky skalp z předešlého kola a to Wozniacki, které úplně vnutila pinkání vysokých míčů. Je houževnatá a potvrdí své vítězství nad Číňankou Han?

Radwanska-Bouchard bude zajímavé, dále Kristýna Plíšková -Puig, ta byla ve finále v Sydney v minulém týdnu. Němka Friedsam bude hrát s Číňankou Wang a Petra Kvitová s Gavrilovou

Monday, January 18, 2016

Australian Open - den 1

Kristýna Plíšková je ve formě
Už jsem to říkal v minulém týdnu i když prohrála v semifinále 25k v Hongkongu před týdnem. Kristýna se vylepšila a postupem z kvalifikace do druhého kola to potvrzuje. Včera vyřadila ve večerním zápase v Rod Laver Aréně domácí Samanthu Storu 6-4 7-6. Za stavu 5-4 v tiebreaku se mi líbil obzvláště servis na tělo od Kristýny. Na Spartě je to vidět, že se vylepšila hodně kondičně, u úderů je pevnější a nevlaje u nich a rázem šla nahoru taky úspěšnost servisu po celý zápas.

Mladé naděje
Lotyška Ostapenko už vedla 6-3 4-0 s Hsieh z Tajwanu a přesto se nechala rozdrbat hrou soupeřky, která hraje krátce a hodně rozdrbává. Ostapenko už třetí set nezvládla 1-6. Kasatkina nechala hodně vykazit nasazenou Schmiedlovou 6-3 6-3. Přes delší údery měla šanci, ale moc chybovala. Konjuh se naopak proti Ursule Radwanské rozehrála 0-6 6-4 6-3 a Belinda Benčič to měla pod kontrolou s Riske 6-4 6-3. Hodně ji píše servis, kterým si uhrála dva body setbally v prvním setu.

Čínaňka Qiang Wang porazila nasazenou Stephens 6-3 6-3. Ale pozor, Wang prošla slušně kvalifikací, kde vyhrála tři zápasy a v čínském Shenzhenu slušně trápila první nasazenou Radwanskou ve čtvrtfinále.

Překvapení jsem očekával od Krunič, která mohla porazit Bouchard, ale vedení s breakem 3-2 nevyužila a pestřejší hru čopem a kraťasem nevyužila pro Kanaďance. Naopak Ruska Kulichkova, která hraje jednotvárnou hru na pár úderu vyřadila nasazenou Petkovič 7-5 6-4. Slovenka Rybáriková otočila zápas s mečbolu proti Wickmayer 3-6 6-3 7-5.

Zítra budou napínavé zápasy Osaka-Vekič. Mladičká Japonka si zahrála už exhibici hvězd na loňském Masters. Američanka Duval se vrací po roční pauze (nemoci nádoru) a bude hrát proti Svitolině. Překvapí Angličanka Konta Venus Williams ? Kateřina Siniaková může překvapit Baczinsky.

Sunday, January 17, 2016

Australian Open - začíná první Grandslam sezóny

V Melbourne parku jsme už týden a některým to připadá, že už je to měsíc, co jsme tady. Potkáváme stále stejné tváře, někdo zdraví, někdo ne. Někdo po skončení společného tréninku jakoby vás neznal a projde kolem vás bez jakéholiv zabučení. Kurty jsou připravené a na zadních přibyly kryté tribuny. Teploty stoupají a dnes byl cítít od rána horký vzduch po celý den. 
Zítra se začíná  hrát horní polovina pavouka. Vybírám zajímavé zápasy níže dole. Plus statistika hráček. Nejpočetnější zastoupení mají USA, dále následuje Německo, Česko a Austrálie, ale ta díky volným kartám. Zajímavé je srovnání s loňským rokem, komu přibylo nejvíce hráček v hlavním poli. Bohaté tenisové federace strádají - Francouzky mají jen po čtyřech hráčkách a Angličanky pouze 2. Státy s jednou hráčkou v soutěži jsem nevypisoval, ale patří sem například Kanada, Dánsko, Bulharsko, Nizozemí, Slovinsko, Švédsko, Maďarsko a další.

Počet hráček - letos              Počet hráček vloni
USA - 17                                                USA - 17
Německo - 10                                    Česko - 10
Česko - 9                                           Rusko - 10
Austrálie - 9                                      Německo - 9
Rusko - 8                                           Austrálie - 8
Rumunsko - 5                                       Čína - 6
Čína - 5                                                Francie - 6
Japonsko - 4                                   Španělsko - 5
Slovensko - 4                                         Itálie - 5
Francie - 4                                        Slovensko - 5
Srbsko - 4                                        Chorvtasko - 5
Španělsko - 4                                 Švýcarsko - 4
Itálie - 3                                              Belgie - 4
Polsko - 3                                           Srbsko - 4
Bělorusko - 3                                   Japonsko - 2
Belgie - 3                                          Nizozemí - 2
Ukrajina - 3                                        Polsko - 2
Chorvatsko - 3                               Kazachstán - 2
Kazachstán - 3
Švýcarsko - 3
Lotyšsko - 2
Velká Británie - 2


Zajímavé zápasy - pondělí
Bude zajímavé sledovat start Sereny Williams, která letos neodehrála ještě zápas. Možná ji Italka Giorgi může "nachytat". 

Ročník 97´ - holky Winter a Summer Cupů
Mladá puška Ostapenko nastoupí s Hsieh, která umí rozdrobit hru krátkými míči. Ostapenko má skalp už Suarez Navarro, nebo tři sety s Errani na grandslamech. Je mladá a rychlé kurty ji mohou sedět. Další ročník 97´ Konjuh hraje s Radwanskou, ale Ursulou. Na zápasy vede Polka. Konjuh vyhrála před třemi lety tady juniorku a AO dokonale zná. Nevýhodou je, že neodehrála ještě letos zápas. 

Velká bitva se dá očekávat mezi Kasatkinou a nasazenou Schmiedlovou. Francouzka Dodin startuje na volnou kartu a bude hrát proti Japonce Nara. S Dodin se hodně blbě trénuje, hraje na dva údery, když má den, ale i když ho nemá, tak si s ní nezahrajete. Nasazená Benčič čeká Američanka Riske. Belinda byla v minulém týdnu v semifinále v Sydney. Všechny tito hráčky prošly mistrovstvíma Evropy jednotlivců a družstev v juniorských letech.

Další zápasy
Nasazená Mladenovič-Cibulková, Bouchard-Krunič, Rybáriková-Wickmayer, Kuznetsova-Hantuchová.


Saturday, January 16, 2016

Australian Open - kvalifikace

Nasazené hráčky v hlavní soutěži mají samozřejmě lepší podmínky. Od lepšího check in na  hotelu, po VIP salónek v jednatřicátem patře hotelu až po možnost trénovat po celý týden jen v areálu. Už jsem zmínil, že na Tennis Australia je vyvíjen obrovský tlak ze strany Číny a Asie, aby se turnaj přesunul jinam. Australian Open, tak vylepšuje podmínky pro hráče, které jsou neuvěřitelné a dalších Grandslam jsou naprosto zoufalé. Proto je Australian Open nejoblíbenější Grandslam u hráček tipuji. 

Hráči mají auto i pro svůj doprovod, na jiných grandslamech to nejde. Příspěvěk na letenku, bez limitní čerpání karty na jídlo. Letos to je poprvé, asi se budou divit po skončení turnaje, kolik toho kdo projedl. Vouchery na sportovní akce, na Uggy boty, do obchodní domu Mayers a další. Na ostatních Grandslamech Vás jen odvezou na hotel striktně, karta s limitem na jídlo sotva šedesát euro, jedno tričko a vše. :)

Čínská invaze 
Kvalifikace skončila a postup do hlavní soutěže si zajistily tři Číňanky Q. Wang, Y.Wang, Zheng a to další dvě Zhu a K. Zhang prohrály o postup poslední den. Z našich hráček postoupila zaslouženě Kristýna Plíšková, která hraje opravdu dobře teď. Číňanka Q. Wang už hrála dobře v Shenzenu, kde potrápila Radwanskou ve čtvrtfinále. 

Další postupující jsou spíše Evropanky - stále se zlepšující Sevastova a Paszek. Dále Sakarri, která drží více míč ve hře a běhá, s jednoručem Golubič, která vyhrála první 25k v letošním roce v Hongkongu. Ukrajinka Zanevska a Američanka Gibbs. Poslední dvě postupující jsou Asiatky Osaka, Kumkhum. 

Poslední dva dny stahujeme trénování do jedné fáze. Od pondělí budou teploty stoupat. 

Příprava v Melbourne

Od pondělí trénujeme v Melbourne parku. Vzhledem k tomu, že od středy začínala kvalifikace, tak tréninky byly rozdělené jednou v areálu a jednou mimo areál. Nasazené hráčky trénují jen v areálu. My občas hraje naproti v Národním centru, nebo jezdíme do Albert parku.

Letos mi přijde, že se opět poměr rychlých kurtů otočil a na turnajových je to rychlejší, než v Národním centru. Vloni to bylo přesně naopak. Ve středu dosáhly teploty přes 42 stupňů na kurtě a tréninky nebyly doporučený, pouze na vlastní riziko. Ale stejně většina hráček trénovala. Australian Open tomu chtěl zabránit, že nevydával nové míče, tak hráčky hrály se starými. 

Ve čtvrtek a pátek přišel teplotní šok, kdy byla velká zima. Pouze 17 stupňů a silný vítr. Jeden den jsme tak hráli v hale. Některé hráčky zústávají po celý týden jen v hale. My střídáme tréninky, zatím se nám daří mít kurt jen ve dvojici. Od pondělí Kateřina zahrála s mnoha hráčkami Duchevina, Krunič, Ozaka, Johansson, Klára Koukalová, Denisa Allertová, Baczinsky, Ostapenko, Kovinič, Kasatkina.

Páteční večer byla Player´s party v hotelu Sofitel ve 35. patře, kde byl celý Melbourne jak na dlani. Oproti loňsku byla party vydařenější. Australian Open je teď dost pod tlakem, tak se snaží turnaj co nejvíce vylepšovat pro hráče. Asie a Pacific tlačí na změnu místa.

V sobotu se dohrává poslední den kvalifikace a v Melbourne parku bude probíhat Kid´s day. Nám zbývají poslední dny před turnajem. V pondělí bude začínat horní polovina pavouka. Očekávájí se teploty přes 35 stupňů.



Thursday, January 14, 2016

Nick Bollettieri: " Agassi trénoval maximálně 2 hodiny denně

Překlad rozhovoru Nicka Bollettieriho, který poskytl italské stanici Sky Sport Italy. Když se v nadpisu objeví, že Agassi trénoval maximálně dvě hodiny, nebo Sharapová je antisociální osobnost, tak si to velice rád každý přečte. Tento 84 letý trenér vzpomínal na mládí a podělil se o názor na Rogera Federera, Agassiho, Fogniniho charakter a otce Richarda Williamse.

" Když jsem byl mladý, nikdy jsem nemyslel, že bych si mohl vydělávat v budoucnu na živobytí tenisem - odhaluje Nick - " Bydlel jsem v chudé oblasti, kde žili velmi různí lidé, kteří byli z různých částí světa. Byl jsem dobrý sportovec, hrál jsem americký fotbal a baseball. Neznal jsem tenis do doby, než jsme ho měli v posledním ročníku střední školy".

Jeho schopnost jednat s ostatními chudými lidmi byla jedna z nejlepších věcí, co udělal. " Ve svém životě jsem vždycky pomáhal ostatním, stejně tak jako dělal můj táta, který měl farmu a dovolil chudým lidem nakupovat zdarma. Po čtyřech letech musel zavřít. Můj otec mi říkal, když šel do restaurace s jinými lidmi a nemohl by zaplatit účet, tak bylo lepší nejít. Když jsem to mohl udělat, musel jsem být první kdo to navrhl. Vzal jsem si něco z mého otce. Vždycky jsem dával stipendium hráčům mé akademie a adoptoval jsem dvě děti z Etiopie.
" Říkal jsem v mé akademii: " Máte příležitost se stát profesionály, pokud se vám to podaří, nebudu se vás ptát na peníze, ale umožním tuto zkušenost ostatním". Když bylo Jimy Courierovi čtrnáct let, jeho matka mi poslala dopis, kde  mě děkovala za stipendium, který jsem mu dal.

A pak anekdota na další jeho hráče. " Agassi trénoval maximálně dvě hodiny denně, zatímco Monica Seleš nebyla velký sportovec, ale silná mentálně. Ona trénovala ráno, odpoledne, večer. Nikdy nechtěla přestat, kvůli ní jsem se třikrát rozvedl". (směje se)

Jak se tenis změnil v průběhu let: " Tenisový svět se změnil různými způsoby. Adaptace na podání- volej záleží na hráči, a v dnešní době není řešení rozvíjeno na jednou. " On obvykle mluví o Federerovi a talentu " s významem". Roger hraje uvnitř kurtu a používá větší raketu a chodí k síti. Má jít víc síti, to jsou Edbergovi návrhy. Becket pracuje s Djokovičem na menších detailech. Nemůžeš změnit šampióny. Agassi měl přírodní talent, všechno bylo perfektní: jakým způsobem sledoval míč, ruce a práce nohou. Když trenér říká, že ho to musí všechno naučit, tak lže. Agassi, Nishikori, Hingis jsou vyjimečný. Pouze talent nedělá hráče, šampióna, ale díky týmové práci a mentalitě, můžeš se stát světovou jedničkou. Když jsem pracoval s Beckerem, stavěl jsem trénink na malých věcech. Začal jsem naslouchat mým hráčům. První mluvili oni a pak já. Někteří trenéři pouze říkají "bla bla bla."

Bollettieri odhaluje neuvěřitelnou historku o Agassim: " V roce 1992 pár týdnů před Wimbledonem Agassi mi volal, abych rozhodl co budeme dělat v následujících dnech. Jeli jsme do West Palm Beach a trénovali jsme deset minut a potom mi říká: " To je všechno. " Když se ho novináři ptali co trénoval během přípravy, on odpověděl, že byl v Palm Beach dva týdny. Nehráli jsme žádné body!" ( Agassi byl ve finále Wimbledonu v tomto roce)

Bollettieriho největší chyby: " Na Roland Garros jsem měl ve finále dva syny, Coria a Agassi. Sedl jsem si alternativně do obou hráčských boxů. Největší chyba je vždycky o Agassim. Napsal jsem mu dopis, kde jsem ho informoval o svém rozhodnutí: Že už ho nechci nadále trénovat. Ale potom jsem si uvědomil, že jsem udělal chybu. Pravděpodobně, kdybych mu to řekl osobně z očí do očí, tak bych mohl s ním pokračovat. Četl jsem ten dopis každý druhý den. Od tohoto okamžiku jsem se vyhýbal opakovat tyhle chyby. Například už jsem nikdy neseděl v jednom boxu a pak hned v dalším, raději jsem mluvil, pouze občas jsem napsal dopis mým hráčům ve kterých jsem mluvil o jejich hře. 

Jedna z jeho bývalých hráček je Maria Sharapova, která přišla trénovat do jeho akademie, když byla velmi mladá: " Maria myslela pouze na práci, ona byla antisociální osobnost, ale velmi disciplinovaná. Když odešla, její otec mi napsal dopis: " Otče Nicku, co musím vylepšit?" Zasahuje míče včas a velmi čistě. Disciplína z ní udělala šampióna, Maria byla určená pro vítězství."

Americký trenér rovněž hovořil o vztahu jeho s Richardem Williamsem: " Všichni říkají, že jsem blázen. Ale také každý o něm říkal, že je blázen. My jsme byli dva blázni! Na začátku on trénoval své dcery ne proto, aby je připravil na turnaje, ale aby bojovaly o každý míč. Také mimo kurt nesměli mluvit o tenise, jakmile Venus s tím začala, když byli na trhu, tak ji Richard vynadal. Když přišli do akademie, zeptal jsem se ho: " Co mám dělat s tvými dcerami?" odpověděl: " Jestli to musím říct tobě, tak si nedám snídani."

Nick mluví negativně o Fognini: " Tenis potřebuje hráče jako je McEnroe, Connors a Agassi. My potřebujeme baviče, kteří jsou schopný vyhrávat taky. Znám Fogniniho dobře, vždycky dělá rámus. Jistě má talent, ale to není všechno být úspěšný. Potřebuješ tým, disciplínu a musíš vyhrát pokaždé, když máš šanci. Problém je, že když ho necháte jít, tak tam není nic pozitivního. To znamená, že talent není jediná věc v životě. Fognini může proniknout do Top 10 a může vyhrát nějaký velký turnaj. Kdyby se mě zeptal, jestli bych ho trénoval, já bych odpověděl: " Řekni mi, že chceš. Nemohu tě trénovat, protože jsi mi neřekl, že chceš být vítězem a nemáš v úmyslu se stát šampiónem.


Článek je převzatý z Tennisworldusa zde:

Sunday, January 10, 2016

Směr Melbourne

V sobotu odpoledne cestujeme z Číny do Melbourne. Celkem na cestě trávíme přes patnáct hodin a stejně ranní přílet do Melbourne je k ničemu, jelikož Vás na hotelu neubytují, protože nemají uklizené pokoje. Po cestě jsme rozsekaný i když let probíhal přes noc. 
Všechny lety z Hongkongu do Austrálie jsou přeplněné v tomto období. Já ještě hodinu před odletem nemám svoji letenku jistou a nakonec místo přímého letu Hongkong-Melbourne letím nejdříve do Sydney, kde za další dvě hodiny mám spoj do Melbourne. Čas si posouváme o další tři hodiny dopředu oproti Číně. Cathay Pacific je výborná letecká společnost, dalším letem už přesedlávám na Qantas.
V Sydney na letišti potkávám Bulharku Sesil Karatanchevu s kterou nakonec jedu i z letiště na hotel. Cestou jsme zajeli do areálu, který je ze strany  zadního parkoviště přestavěný a vchod na akreditace je úplně z jiné strany, než byl vloni. Na hotelu jsem v 13 hodin v neděli. 

Zitra začínáme program tréninků. 

Friday, January 8, 2016

V Shenzhenu finále Radwanska-Riske - den 5

V pátek byly na programu obě semifinále. Počasí přálo, přes dvacet stupňů a hrálo se jen na centrálním dvorci. Ale dnes spíše o chybě supervisora, který udělal chybu a už v osm ráno volal Katce na pokoj.
Regule WTA jsou přísná, ale supervisor nám tvrdil každý den jinou variantu, než to nakonec zvoral. V případě, že hráčka dohrává turnaj a na dalším se kryje s kvalifikací, tak má stále možnost se přihlásit, nebo odhlásit bez pokuty do ukončení sign in. Ale pokud  zůstane přihlášená v kvalifikaci a v současném turnaji prohraje, tak musí na kvaldu jet. Nikoho už nezajímá, jestli ze Shenzhenu do Sydney to je patnáct hodin cesty.
Prostě další den musí být na místě a hrát. WTA tomu říká travel plan za který je zodpovědná každá hráčka. Pro představu se jedná o pokutu 2.500 usd v kvalifikaci v Sydney.  Supervisor jeden den nám říkal variantu, odhlásit se před koncem sign in a druhý den v klidu dohrajete zápas a pak se rozhodněte. 
Ale zpátky k zápasům. Alison Riske porazila Timea Babos 6-2 6-4. Očekával jsem výhru Maďarky, ale Riske to zvládla. Na to, že Američanka byla před dvěma zápasy zralá na přesun do Austrálie, když prohrávala 1-6 0-4 s Hsieh, tak je to neuvěřitelný.
Druhý semifinále Agnieszka Radwanska - Anna-Lena Friedsam 6-2 6-4. Němka byla poloviční oproti včerejšímu zápasu s Katkou. Už ji nelétal první servis v průměru 170km/h, ale Radwanska, která hraje na umístění úderů, než silou na ní platila.

My jsme měli den volna, regeneraci a na večer jsem vyrazili do čínských obchodu. V některých se dá platit evropskou kreditkou. Zítra nás čeká přesun tři hodiny autem do Hongkongu a další deset hodin letu do Melbourne. Skoro všechny lety jsou plné a dostat se do letadla je někdy oříšek. Já zatím nemám letenku. 

Thursday, January 7, 2016

V semifinále Radwanska v Shenzhenu, Bouchard končí - WTA den 4

Čtvrtfinálové zápasy skončily posledním zápasem po sedmé večer. Hráčky ráno ještě zvažovaly, jestli v případě proher budou stíhat přesuny do kvalifikacích v Hobartu, nebo v Sydney. Je to dálka a v podstatě ti co odletěly, tak jdou zítra po více než deseti hodinách letu rovnou z letadla na zápas. Některé se ještě odhlásily před zápasem a někdo po zápase.
První zápas vybojovala ve třech setech Američanka Alison Riske nad Estonkou Annou Kontaveit ve třech setech 6-1 3-6 6-3. Riske měla 79% úspěšnost prvního podání a z něho vyhrála 41 bodů z 53. Kontaveit dala sedm es za zápas, ale ve třetím setu byla horší.

Timea Babos zastavila rozjezd Eugenie Bouchard. Dvakrát 6-4 6-4 pro Maďarku a Biuchard může v klidu letět do Hobartu. Bylo zajímavé ji poslouchat na tiskovce. Na dotaz čínských redaktorů:  " Jaká to byla pro ni zkušenost v loňském roce se pohybovat na nižších patrech žebříčku"? Odpověděla " Neohlížím se dozadu co bylo, ale pořád koukám dopředu co přijde". " Nikdy nejsem spokojená pokud turnaj nevyhraji". Babos "střelnici" zládla.

Agnieszka Radwanska si poradila s Číňankou Qiang Wang 6-3 6-2. Výsledek vypadá hladce, ale docela se nadřela. Wang hrála bez zábran, dostávala se do příležitostí a mohla si uhrát i lepší výsledek. Určitě půjde nahoru výkonnostně.

Kateřina Siniaková podlehla Němce Anna-Lena Friedsam 4-6 6-2 1-6. První set rozhodl hned úvodní break Němky, která si ho už vzít nenechala. Opírala se o svůj servis, který létal v půměru kolem 170 Km/h. Ve druhém si Katka držela vedení 5-0 a 6-2. Ve třetím setu bylo škoda vedení 1-1 40:0, tím se set poznamenal až do jeho konce. Němka už byla nabitější. Zůstáváme do soboty a přesouváme se rovnou do Melbourne. 

Zítra hrají v Shenzhenu . Babos-Riske a Radwanska-Friedsam

Tenis živě - Shenzhen Open - najdete zde:
Tenis živě - Brisbane - najdete zde:
Tenis živě  . Auckland - najdet zde:

Wednesday, January 6, 2016

Kateřina Siniaková ve čtvrtfinále v Shenzhenu - WTA den 3

Po třech dnech vysvitlo konečně slunce a všechny zápasy se odehrály venku. Dnes se žádné překvapení  nekonalo, snad jen Němka A. Friedsam vyřadila třetí nasazenou Rumunku I. Begu 7-5 3-2 skreč. Ale ten zápas byl od začátku hodně vyrovnaný. Friedsam, co se vrátila po zranění kotníku, je hodně nebezpečná a vše hraje na dvěstě procent. Begu po prohraném setu měla dost. Obě servírovaly výborně a vše hrály forhandem a k backhandům se moc navzájem nepustily.

Američanka A. Riske byla zralá na odpis a pak, že se nedají vyhrát ztracené zápasy. 1-6 0-4, nevím jestli ještě něco v gamu pro S. Hsieh bylo, přesto zápas otočila z 1-6 7-5 6-1. Zde platí heslo, " nic není rozhodnutého dokud není odehraný poslední míč v zápase"

V dalších dvou zápasech favoritky nezaváhaly. A. Kontaveit porazila S. Zheng 6-1 6-2 a Maďarka T. Babos poslala z kurtu čopařku M. Niculescu 6-1 6-4. Kanaďanka E. Bouchard se vrací do lepší formy, dnes porazila na centru Američanku N. Gibbs 6-4 6-2. První nasazená A. Radwanska domácí Číňanku S. Zhang 6-1 7-5. Kolem Číňanek se motá spousty cizích trenéru z Evropy a Ameriky. Předposlení zápas Q. Wang-V. King 7-6 6-3. 

Kateřina Siniaková porazila Zarinu Diyas 6-0 6-4. Víte, že jeden z prvních trenérů Zariny byl na Spartě Jiří Heřman? Ano Zarina žila skoro více než deset let v Praze. Katka na ní byla výborně připravená a podařilo se ji zachytit zlepšení Zariny ve druhém setu a tak si zahraje letošní první čtvrtfinále na okruhu WTA. 

Ve čtyřhře se tak nedařilo a holky  Katka a Věra Duchevina podlehly po osmi mečbolech Rumunkám Tig, Mitu 17-19 v supertiebreaku. Hráčky co hrají zítra v Shenzhenu budou zvažovat přesun na kvalifikaci do Sydney. Dá se říci, že to je hodně náročné.

Zítřejší čtvrtfinále- Riske-Kontaveit, Estonka hraje zatím lépe a v prvním kole vyřadila nebezpečnou Shvedovou, ale pozor někdy hraje jak se vyspí. Bouchard-Babos - zápas bude střelnice, ale Genie je pořád zkušenější než Timea. Radwanska -Wang. Siniaková-Friedsam. 

Všechny zápasy se hrají na centrálním dvorci . Sledovat živě zde: 

Tuesday, January 5, 2016

Deštivý den v Shenzhenu - den 2

V úterý od rána pršelo a hlavní supervisor čekal do jedenácti dopoledne s programem. Nakonec déšť ustál a první tři zápasy se rozehrály venku od dvanácti hodin. Jediný zápas co se stihl dohrát byl mezi Američankou N.Gibbs a Terezou Smitkovou 6-0 6-2. Ostatní znou přerušil déšť a pokračovalo se až v půl třetí v hale. 
Na volnou kartu od IMG startující Ruska I.Kromacheva nevyužila los s domácí Číňankou Zhang, která taktéž obdržela volnou kartu, podlehla 3-6 3-6. Irinu znám hodně dlouho, od jejích 13-cti let. Šikovná, ale něco k tomu chybí, včetně rychlé reakce, když má míč pod nohami. 
První nasazená Agnieszka Radwanska nastoupila v hale proti agilní Srbce A. Krunič 6-4 6-3. Srbka držela krok s favoritkou, ale co na plat, když za stavu 4-5 vyhodí tři lehké míče , nahraný forhand do autu, debl, síť a tím odevzdá set soupeřce. V hale je velká vlhkost a hodně špatně se v ní dýchá. Vedle na kurtě zvítězila překvapivě Estonka A. Kontaveit nad Shvedovou 6-4 7-6.
Mezitím stihli místní organizátoři vysušit ručníky centrální dvorec, kde nastoupila E. Bouchard proti D. Vekič. Zápas trval přes dvě hodiny. Na Bouchard je vidět, že zesílila hořejšek ramen a ve výměnách se nebojí hrát, sice ještě chybuje, ale půjde postupně nahoru. Vekič hrála výborný zápas, po úvodní ztrátě setu 4-6, hrála opravdu dobře a šla do vedení 6-1 3-1, ale vyhraný break nepotvrdila a nakonec třetí set prohrála 5-7.
Petra Kvitová musela vzdát zápas  se Zheng 2-6 skreč. Wang porazila Kontu 6-3 3-6 6-3 a Voegele se dostala jako lucky looser místo Linette, která skončila na kapačkách po noční nevolnosti z jídla. Tu jsem schytal vloná já tady. Večerní čtyhry se dohrávaly pod umělým osvětlením. Katka s Duchevinou porazily Beck, Rodina 7-6 6-3. 

Zítra se začíná od 11 hodin. Sledovat zápasy můžete zde: 

Zítra se hraje Begu-Friedsam může být zajímavé. Bouchard-Gibbs uvidí se jestli Kanaďanka potvrdí nárůst formy. Radwanska spláchne Zhang, Babos-Niculescu na zápasy vede Rumunka 3-0. Hsieh- Riske.

Monday, January 4, 2016

Shenzhen Open WTA - den 1

Kateřina Siniaková do druhého kola, večerní párty
Postup do druhého kola vybojovala dnes Kateřina Siniaková nad Rumunkou Andree Mitu 6-3 6-3. Katka nasázela 11 es za zápas a Rumunka při jejím prvním servisu uhrála pouze čtyři body za celý zápas. Ve druhém setu ubránila svoje podání z 15:40 kdy se hrálo hodně dlouho a následně byla stejně po celý zápas lepší. V dalším kole se utká se Zarinou Diyas

Růžové Lotto v akci
Dnešek byl taky růžový. Hráčky co mají za oblečení Lotto nastoupily v letošní nové kolekci, která je kompletně růžová. Chvílemi to až "pálí" do očí. Lotto si asi moc nelámalo hlavu, že hráčky jsou tak lépe vidět pro soupeřky na druhé straně kurtu. Hráčky Riske, Mitu, ale i Katka Siniaková dnes zářily na Shenzhen Open růžově. 

Další zápasy Annika Beck měla rychlý start proti Američance Alison Riske. Vedla hned 3-0, nakonec set získala set v tiebreaku, ale další dva sety byl Riske lepší a bylo vidět, že má více energie v sobě. 2-6 3-6 pro Američanku. 

Maďarka Timea Babos s Ruskou E. Rodina 6-3 6-2. Timea taky nezačala dobře z 0-3 se vzpamatovala rychleji. Na centrálním kurtu si poradila nasazená trojka Begu (Rou) se Španělkou Arruabarrena 6-3 6-2 a Němka Friedsam zneškodnila Srbku Jovanovski 6-0 6-3. 

Lotyška Sevastová směřovala do druhého kola, když vedla s čopařkou Niculescu 6-1 3-0, ale postupným kolapsem podlehla v dalších setech 4-6 3-6. 

Pak už jen ve výsledku Hsieh-Duan 6-4 7-5 a Diyas-Zhang 6-4 7-6.

Večerní player´s párty.
Někdy to hráčky vnímají jako nutnou povinnost, ale je to poděkování ke sponzorům turnaje, bez kterých by se turnaje nemohly pořádat. V Shenzhenu se na pódiu sešly vedle sebe první dvě nasazené hráčky Petra Kvitová, Radwanska, dále wimbledonská finalistka z roku 2014 Eugenie Bouchard a dvě Čínské hráčky, které poděkovaly sponzorům a zapózovaly společně fotografům.

Poté vystoupili s rudými prapory čínští bojovníci, kteří ukazovali bojové umění s tancem. Občerstvení bylo bohaté od sushi, ryb, krevet, až po dezerty s ovocem. Po deváté večer byl konec.

https://www.youtube.com/watch?v=J5jR-P90oLo

Shenzhen Open WTA - postup z kvalifikace


V neděli se dohrála kvalifikace, odkud postoupily čtyři hráčky do hlavní soutěže. Mezi nimi i Tereza Smitková, která doplní v hlavní soutěži další dvě české hráčky Petru Kvitovou a Kateřinu Siniakovou. V kvalifikaci stačilo vyhrát dva zápasy oproti kvalifikacím v Aucklandu a v Brisbane, kde hráčky musí vybojovat tři výhry. Dnešní déšť přesunul všechno do haly, která je vzdálená jen pět minut pěšky od venkovních kurtů.

V kvalifikaci musela hrát i Kazaška Shvedová (WTA 67), která se zapomněla přihlásit včas a musela tak do kvalifikace, kde byla první nasazená. Na kvalifikaci hodně nebezpečná hráčka, během roku se hodně kondičně zlepšila a v prvním kole prohrála snad jen deset míčů za zápas, ale po něm si přidávala dost rychlých sprintů na běžícím páse v posilovně.

V kvalifikací prošla Tereza Smitková, která včera otočila zápas v prvním kole z 3-5 na 7-6 ve třetím setu s Thajkou V. Wongteanchai. Dnes si v hale poradila s Rumunkou Tig 7-6 3-6 6-3.

Dnes každá hráčka měla k dipozici 45 minut na trénink ve čtyřech na jednom kurtě. Co jsem zahlédl, tak Radwanska, ale i asi Petra Kvitová mají jen kurt pro sebe. Katka trénovala s Vekič, vedle na půlce hrála Bouchard s Kontaveit. Bouchard hraje v prvním kole s Vekič, když zjistily, že jsou spolu na kurtě, tak Bouchard trénink nedohrála a po servisu odešla z kurtu, aby na ni Vekič nekoukala asi :))))

Zítra začíná 1. kolo

Sunday, January 3, 2016

Shenzhen WTA - Nový rok a trénování

Čínský Shenzhen je vzdálen zhruba dvě hodiny autem z Hongkongu, kdy se musí překročit hranice, kde je probíhá důkladná kontrola ze strany čínské stráže. Organizátoři turnaje doporučují si vyčlenit až čtyři hodiny na cestu, jelikož nikdo neví, jak dlouho bude trvat kontrola na hranicích. Vloni tak strávila Klára Koukalová na hranicích dvě hodiny vinou toho, že Číňané nedokázali pochopit, že cestuje na druhý pas.

S kombinovat cestu ještě s Austrálií není jednoduché vzhledem k letenkám, ale nejčasteji kdo míří do Shenzhenu, tak letí Cathay Pacific, nebo Emirates, kterým navazuje let dolů do Austrálie s Qantasem. Letadla jsou často plná  a tak já nakonec letím přes Paříž s Cathayem do Hongkongu a Kateřina Siniaková s tátou přes Frankfurt. V Praze na letišti poprvé potkám Terezu Smitkovou s Bobem Machovským a zjišt'ujeme, že letíme společně. Z Prahy do Paříže sedím v bussines třídě díky silver kartě od Sky teamu. Pak už letím v ekonomické třídě, kdy je letadlo úplně narvané. 

Nám let trvá z Paříže jedenáct hodin a všechno jde správně na čas. Katka s tátou vinnou zpoždění z Frankfurtu přilétají o čtyři hodiny později, ale ve Frankfurtu sedí skoro osm hodin. V Hongkongu jsme v sedm ráno místního času a v deset jsme na hotelu v Shenzhenu. Skoro hned si jdeme lehnout, první den je vždycky příšerný. Ani to nejde vydržet být vzhůru až do večera, to možná kdo přiletí odpoledním letadlem, tak vydrží.  

"Bohužel" Číňané jsou hodně srdeční a krom toho, že nás perzonál hotelu zdraví na každém rohu stylem "Happy New Year", tak se snaží pro naše pohodlí splnit skoro všechno. Poté co jsem usnul nejtvrdším spánkem, tak mě probudil zvuk bouchání ruky do dveří a zvonek. Asi po chvíli jsem se domotal ke dveřím, tak poslíček volal room servis a přinesl mi ovoce. Super. Rychle jsem ulehl a znovu začal spát, když se zvonek od dveří rozezněl znovu. Tentokrát úklid volal muž, když jsem otevřel dveře a nakročil do mého pokoje, že mi ustele postel. Nemělo cenu mu vysvětlovat, že budu ještě spát a že jsem teprve před dvěma hodinami  přijel. Ustlal postel a odešel spokojeně pryč. Já pak do ní znovu skočil a spal jsem do pěti.

31.12. trénujeme dvakrát a večer jdeme společně na večeři s deblovou spoluhráčkou Katky s Věrou Duchevina, která je tu s manželem. V půlnoci jsme oslavili Nový Rok a šli spát. Vedle u stolu ještě slavila Sasha Krunič s Turkyní Bucquaceva. V Číně Nový Rok vychází na jinou dobu, takže žádné oslavy neprobíhají.