Gilles Cervara se zaměřil v minulém roce při prvním ročníku WT konference - Na rozdíl mezi trénováním a koučováním. Tentokrát jsou jeho postřehy zaměřeny více na koučink. HODNĚ ČERPÁ ZE SPOLUPRÁCE S DANIIL MEDVEDEV. Otázka hned na začátek, "Jak moc musí být zdatní koučové v komunikaci?- Spousty trenérů ví, že komunikace je důležitá, protože práce s hráčem je každý den a kouč se snaží z hráče udělat lepšího hráče. - důležité jak jsme schopni přinášet informace směrem k hráči a to nejen o tréninků, ale jak mu všechno dokážeme vysvětlit, aby rozuměl tomu, co ho učíme, jak ho chceme vylepšit, další jeho zaměření, ale i komunikace o věcech okolo. Bohužel, ne každý tohle dokáže umět, ale někteří koučové si myslí, že to umí, ale je to jejich slabina na které neumějí pracovat-komunikace.
Důležité jak mluvíme - občas pouze říci hráči, že má něco dělat, není dostatečné!. Je mnoho věcí, které jsou mezi koučem a trenérem a každý to může cítit jinak. Hráč nemusí rozumět tomu, co mu kouč vysvětluje. Kouč musí také sledovat, jak hráč na tyto povely reaguje. Kouč by se měl neustále zlepšovat v komunikaci. Každý kouč se může zlepšit, být lepší koučem.
Jaký jsou klíčový faktory vztahu, přenosu, spojení s tvým hráčem (Medvedev)?
- pro mě je důležité, že aktivně naslouchá. Jak to dává smysl, že je schopný naslouchat a dává najevo, že rozumí a věří tomu, co mu říkám.
- být empatický - vloni jsem poprvé slyšel slovo to správné slovo od Alberta Castellani. Být empatický. Tohle je důležité pro mě. Když jsem v tváří tvář s hráčem, být schopný rozumět hráči, jeho emocím. Dávám mu najevo, že mu rozumím a vytvářím náš vztah. Dávám mu najevo pro co žije každý den ten hráč s vámi.
- Jestli je to správné slovo "kalibrace"- být schopný dát stejnou energii, stejnou psychiku hráči -prolíná se s prvníma dvěma faktory. Neznamená to stejně jako slovo přátelství. Význam je jiný a nejde o kamarádství, což někteří trenéři dělají.
Jak toho využít každý den v procesu? Mé doporučení- Pokud tomu rozumíme těmto faktorům, mělo by to jít lehčeji na bázi denního procesu. Máme cíle, na něčem pracujeme. zlepšujeme hráče, chceme dosáhnout výkonu. Snažím se cítit energii hráče, psychiku a další aspekty. Snažím se být jako VODA. - dávám přednost citu. Dám příklad: mluvil jsem s jedním trenérem a ten říkal: "mám problém s jedním hráčem, protože já mám svou vizi ohledně hráče, a já cítím, že jde hráč jinou cestou, jde cestou jinou, než mu trenér vysvětluje. Trenér soptil, ale řekl jsem, aby zkusil hráčovu vizi, ale v průběhu týdne, aby oba sledovali jeho procentuální úspěšnost a poté to rozebrali znovu, dle % je možné se společně poté přiklonit k jedno vizi. Tenkrát se jedna o přechod k síti, myslím.
Jak musí být tvá schopnost komunikace nastavena ke každému hráči a v situacích?
Jestli jsi jako Voda, využít situace kdy o tom mluví hráč. Být flexibilní reagovat ve správný čas, záleží na citu a inteligence kouče. Umět využít své schopnosti ve správný moment. Opět každý kouč musí na sobě pracovat a ne každý to umí.
V kterých oblastech se musíš učit ve vyjednávání a zlepšit své schopnosti?
Aktivní naslouchání je důležité, jestli jste připraveni naslouchat, připravuje vás to na nové věci. Ne pouze říkat, co se má dělat. Mohu tím pochytit spousty situací, které se prolínají s kalibrací. Mnoho koučů hrálo dříve tenis, ale nemohou pouze žít z toho, že to kdysi hráli a říkat, pouze svoji stranu mince. Tomu hráči v dnešní době mnohdy, už ne vždy nevěří. Rád si beru přirovnání z jiných sportů.
Negativní příklady, pod tlakem v některých situacích bez balance a kontroly, co s tím dělat?
Zůstat klidný, nenechat se vyprovokovat, zvlášť když je hráč pod tlakem. Nebýt naštvaný, nebýt soudcem ihned v těchto situacích. Vždy se na to dívat s odstupem. Možná být ticho a rozmýšlet.
Jak hodně komunikace, osobních schopností, postojů, chemie, předvídavosti, citu, znalostí tvoří vztah s tvým hráčem?
Mluvím ze svých zkušeností. Hodně se učím. Hodně na tom pracuji - na kalibraci, aktivním naslouchání, spojená s mým hráčem. Osobním zdokonalování pracuji posledních deset letech.
Jaký je tvůj styl komunikace jako top coach?
Koučovací část -jako aikido. Situace dělat dobře. Tvoření situací v kterých jsem silný. Moje největší zlepšení bylo - měl jsem cíle, úkoly a chci udělat toto. Ale takhle to nefunguje. Později jsem pozměnil na to, že kouč musí jít krok po kroku - postupně. Měl jsem mentory, inspirace? Nikdo v tenise mě nevylepšil takhle, ale našel jsem mnoho knih o filozofii, psychologii, četl jsem a četl jsem.
Jak zvládáš rozdílnou kulturu? Medvedev RUS, ty French
Musím se přizpůsobit hráči, ne kultuře. Neměním kulturu, ale hráče. Musím být aktivní opět v naslouchání. Pokud se hráč bude cítit dobře v komunikaci, tak mě bude více věřit. V jedné vizi vidím hráče být velmi profesionální a velmi silný a v druhé vizi být hodně flexibilní a tyhle vize já prolínám. Někteří koučové preferují koncentraci, profesionální přístup každý den, ale já dávám přednost prvním dvěma vizím. Tento obrázek ukazuje naši komunikaci a uvolnění , ale poté taky soustředění, ale ukazuje, že jsme rádi spolu na kurtě! V těžkých situacích, kdy se nedaří, hledám uvolnění situace a hráč cítí podporu kouče.
Mluvíme o hře, přípravě doporučení?
Dříve jsem vždycky přišel se svoji vizí, cílem hry. Nyní aktivně využívám vize hráče ve spolupráci a přípravě. Hráč se na tom podílí stejnou měrou. Cílem je mít co nejvíce informací a sdílet je s hráčem.
Co hledáš u hráče?
Klíč úspěchu nejlepších hráčů- silná touha vyhrát je hodně silná. Velmi důležité! Udělat všechno proto, abych neprohrál, dříve jsem slýchával opak, udělat všechno proto abych vyhrál, ne abych neprohrál. Uvědomil jsem si, že udělat všechno proto abych neprohrál, může být velmi silný zdroj k vítězství.- Každý den se chtít zlepšovat. Ti nejlepší neschovávají své slabiny, snaží se je zlepšovat a pracovat na nich. Slabina neznamená, že slabina bude do konce mého života.
Rodiče, pozitivní systém?
Rodiče jsou zapojeni do systému vývoje hráče, pohybují se v tenise. Rodiče je potřebovat zlepšovat, ale i paralyzovat, ale pozitivně. Aby rozuměli celému běhu v tenise. Rodiče nelze odpárat od tenisu, ale využít je v pozitivní energii.
Jaký nejdůležitější hodnoty z tvého pohledu má mít kouč?
- zlepšují se v hodnotách, koučování, pracují na sobě, jak pracují, jak komunikují, jak se chovají k hráči. Hráč reaguje na to, jaký jsem kouč. Emoce kontrola.
Říká Gilles Cervara - kouč Daniiil Medvedev
-------------------------------------------------------------
No comments:
Post a Comment