Saturday, February 28, 2015

AO - Serena přijde a vyhraje! Někdy nestačí podat svůj nejlepší výkon

Analytik Craig O´Shannnessy se dívá na to, jak mimořádný výkon na servisu Sereny Williams položil základy pro její šestý melbournský titul.

Osmnáct es.


Serena Williams odehrála vynikající tenis a držela ve spárech poraženou Marii Sharapovou 6-3 7-6 a vyhrála Australian Open po šesté v sobotní noci. Williams vracela silné drtící údery a neustále hrála vpředu, aby vyhrála velmi kvalitní zápas, který obstál své pověsti jako trhák.

Williams získala od dvanáct bodů více než Sharapova. Těch 18 es byl ten rozdíl a ještě něco navíc. Byly odpověď mi na otázky, které Sharapová neustále odpovídala. Základem bylo těch 18 es.

Williams zaservírovala tři dobře načasovaná esa v prvním setu a pak, jak Sharapova tvrdě nastoupila do druhého setu, neustále si vynucovala možný třetí set. Ale Williams zahrála ohromujících 15 es za celý druhý set, včetně esa na druhé podání. Abychom tomu dali perspektivu, Milos Raonic, který vedl žebříček v počtu es v mužích se 114 esy, nikdy nepřišel blízko k tomu podat jich 15 v jednom setu. Dosáhl jich jen 11.Osmnáct es je ohromujících, ale 15 es v jednom setu je mimo naší představivost.

Nutno poznamenat, že střecha centrálního dvorce se musela zavřít za stavu 3-2 30:30 v prvním setu. Perfektní halové podmínky,  ve kterých se hrál zbytek zápasu, poté bezpochyby pomáhalo Williams.

Williams zahrála 88 es a vedla žebříček v počtu es, více než dvakrát tolik než Madison Keys, která byla druhá se 42. Díky osmnácti esům ve finále  byla Williams osmá nejlepší společně s Petrou Kvitovou a dalšími. Je to ohromující součet zahraný ve finále proti druhé hráčce světa. Ve druhém setu celkem 15 es zajistí Williams velmi slušné 17. místo v turnaji v celkovém počtu zahraných es. Williams dala v průměru 5.5 es na set za sedm zápasů. Jako  porovnání, Andy Murray má průměr 3.5 za set a Novak Djokovic 2,7.

Můžete mluvit kolik chcete o finále, ale rozhovor se vždy stočí k číslu 18.


Sharapova odehrála vynikající zápas a může držet hlavu vysoko s tím jak dobře hrála, jak dobře si připravovala body a jak neuvěřitelně blízko se dostala k něčemu zajímavému. Ale pokaždé, když byla blízko, tak přišlo eso, které to zazdilo.

Hlavním prvkem ve finále bylo, že Williams v zápase vždy vedla. Hned v prvním gamu jí vzala podání a zbytek setu vedla. Ve druhém setu začínala podávat a opět si udržovala vedení. Tohle velmi ublížilo Sharapové, poněvadž nemohla využívat psychologického tlaku skórového vedení ani v nejmenším. Vše musela dělat na vlastní pěst proti dvěma nejdrsnějším soupeřům světa - proti Sereně a jejímu servisu.


Sharapová měla půl šance získat break zpátky brzy v prvním setu, když vedla 30:15 za stavu 3-2 pro Williams, ale ta odpovědila svým oblíbeným servisem na střed a tím si vynutila chybu na forhandovém returnu. Nebylo to eso, ale mělo to stejný účinek. Eso přišlo v příštím bodě za stavu 30:30 na střed. " S bohem, breaku".

Sharapova si znovu prohrála podání za stavu 2-4 v prvním setu, ale znovu získala break v následující hře, když Williams zahrála eso a dvojchybu.  Williams poté čistě breakla Sharapovou  a byla na půl cestě za vítězstvím.


Williams začala druhý set esem na střed kurtu, následovalo další eso na střed a opět další eso do středu a gamy zakončila vítězným returnem po lajně. Zkuste tohle napodobit. Opět při svém podání za stavu 1-1 začala esem. Při servisu za stavu 2-2 0:30 se dostala do problému a Sharapova byla velmi blízko se dostat ve správný moment do zápasu. Forhand Rusky byl v pohodě, její obrana byla solidní a její nadšení bojovat s Williams bylo přesně tam, kde to potřebovala mít. Ale Williams se nadechla při servisu a dala tři esa ze čtyř bodů. Je tohle povoleno v pravidlech?

Williams opět zaostávala za stavu 3:3 0:30, ale dvěma esy a vítězným úderem vedla rázem 40:30. Později mohla zakončit hru několika body , esem ven z kurtu. Více es přišlo za stavu 4-4 a 5-5  a znovu v tiebreaku šla do vedení 3-1. Matchball ? Přišlo eso ven z kurtu.


Bylo to jedno z nejlepších servirovacích představení, který kdy ženský tenis viděl. Pokud Williams má průměrný den na kurtě, řekněme s deseti esy, tak Sharapova má šanci vyhrát, protože se jí přizpůsobí velmi dobře v mnoha oblastech.


Sharapova byla lepším hráčem v zápase mimo základní lajnu, vyhrála 37 bodů oproti 31 Williams. Sharapový forhand byl nejsilnějším úderem od základní čáry, kterým drtila 12 bodů oproti 11 Williams. Sharapový základní údery mohou občas být slabší, ale ona se jen dopustila 5 nevynuceným chybám z forhandu 6 backhandovým za celý zápas - asi půlku toho co Američanka.

Sharapova servírovala  docela dobře, zahrála pět es a pouze čtyři dvojchyby a bojovala jako blázen a dostala se jen tři body na dosah druhého setu. Bylo to dobrý dokud to trvalo.

Sharapova pravděpodobně nikdy nehrála tak dobře, aby přitom prohrála. Serena Williams si schovala svůj nejlepší servírovací výkon v kariéře  na sobotní večer. 










Saturday, February 21, 2015

AO - Nahlédnutí do budoucnosti

Analytik Craig O´ Shannessy se dívá na to, jak Serena Williams stála pevně tváří tvář náporu Madison Keys ve čtvrtečním fascinujícím semifinále.
Serena Williams byla hráčkou ve čtvrtek. Medison Keys ukázala, že je hráčkou zítřka a jak bude vypadat ženský tenis za pár let. Williams porazila devatenáctileté zázračné dítě 7-6 6-2 a postoupila do finále Australian Open, kde proti ní nastoupí Maria Sharapova. Zápas byl velmi přítomný budoucnosti a krasné pozdravení do budoucnosti.

Williams musela bojovat, zvláště na začátku, ale zkušenosti a porozumění zlomových momentů v zápase jí pomohlo. Williams vyhrála Australian Open pětkrát, ale ne od roku 2010. Mladší hráči se tlačí přes pravidelné mužské turnaje posledních pár měsíců jako Kyrgios, Kokkinakis, Corič, Kozlov a Zverev vážně vyzývají zavedené stráže. Keys není první mladou puškou na ženském okruhu, která vážně pobíhá v kleci, ale ona je docela možná nejpůsobivější.

Williams servírovala první v semifinále a Keys jí okamžitě breakla. Hned prvním bod zareturnovala forhandem křížem na její první servis a postoupila si do kurtu a následným backhandem  ze středu kurtu zahrála vítězný míč. Williams se nepohnula ani o píď. Keys zahrála identický míč na breakball a Williams ho zahrála do autu a první otázka byla zodpovězena - ano tohle bude zápas.

Keys začala při svém podání s dvěma "velkými" forhandy a druhém zůstala Williams zůstala přikována k zemi a ani se nepohnula a jen se dívala. Za stavu 30:0 Keys zahrála eso rychlostí 183 km/h do středu kurtu. Serena následně prohrála tento game dalším zkaženým backhandem z backhandove strany od Keys.


Keys vyrazila do vedení 3-1 dalším vítězným backhandem, tentokrát překvapující lajnou do forhandu Williams. Úroveň byla hodně vysoká. Obzvláště vydržet tuto úroveň bude těžší. Prvních 15 minut to vypadalo velmi lehce. Ale je to mnohem  jiné, než udržet valící se vlak z kopce dolů. 

Keys returnovala za stavu 3-1 a udělala tři chyby na forhandu a dala na vědomí Williams, že pokud přitlačí první, tak chyby přijdou a začne je sklízet pro sebe. Keys za stavu 3-2 zahrála bod z podání, ale následnou dvojchybou otevřela šanci Williams, která jí velmi ráda využila. Poté se Keys dopustila tří chyb ve čtyřech bodech a pozoruhodný začátek se vytratil. 

Hra plynula normálně až do tiebreaku, kde si Williams vybudovala vedení 6:3. Keys následně práskla do servisu a dala dvě esa do středu kurtu. Williams poté odpověděla tvrdým podáním do středu a Keys zareturnovala dlouhý míč do autu. 

Zkušenosti ještě jednou přemohly nadšeni. 

Williams přestála bouři a druhý set byl hodně předvídatelný. Williams si vytvořila rychlé vedení 5-1 a celý zápas ukončila za stavu 5-2 rotovaným servisem rychlostí 170 km/h na střed kurtu při mečbolu. 

Vyčíslení zkušeností ve statistice není nikdy jednoduché, je tak často skryto mezi řádky. Ale zato mládí a příslib lze změřit poměrně snadněji.

Poprvé v turnaji byla Williams překonána. Užívala si extrémně vyhraných bodů ze shody 66 procent (170-88) zahraných vítězných míčů při jejích výhodách v prvních pěti zápasech. Ale Keys tuto bitvu jasně vyhrála 59 procent vítězných míčů (27-19), i když získala podstatně méně her celkově.

Nejsilnější zbraň na kurtě nebyl forhand Williams, ale forhand Keys, dominující v zápae 8-3.

Williams je nejsilnější hráčka od základní čáry na světě, ale jen tak tak vyhrála bitvu 35-33 proti teenagerce. Williams vyhrála krátké výměny do čtyř úderů a to 47 z 71, ale jakmile se výměna rozvinula o trochu více, Keys měla značnější výhodu 16-7 a vyhrála ve středně dlouhých výměnách na 5-8 úderů. To mluví o tom zůstat ve hře a pak mít možnost dát nohu na plyn a zakončit hru podle sebe.

Williams je připravená a zaslouženě vyhrála a Keys má nyní chuť na velký tenis. Teenagerka chybovala stejně úspěšně jak se může stát na světové scéně. Je to pouze začátek nádherné kariéry Madison Keys, který jsme sledovali ve druhém grandslamovém týdnu. 

Většinu času v tenise musíš prohrát než začneš vyhrávat. Musíte zažít tyhle okamžiky, než vám začnou být vlastní! 

Saturday, February 14, 2015

AO - Serena válcuje ostatní

Analýza zápasu z Australian Open. Craig O´ Shannnessy se dívá, jak Serena Williams dominovala od prvního úderu nad Dominikou Cibulkovou v jejich v přetahovaném středečním zápase.
Tady je vzrůstající rozdíl mezi tím jak je tenis trénován a jak je hrán. Abyste dnes byli lepší, tak mantrou je více hodin, více opakování a více odehraných míčů. Ale to co se děje v Rod Laver Aréně v těchto posledních čtrnácti dnech je tomu přesně naopak. Výměny začínají být kratší, ne delší. Hra na jeden úder  dává na frak vytrvalému vracení.

Serena Williams porazila Dominiku Cibulkovou 6-2 6-2 a zamířila do semifinále Australian Open proti Madison Keys. Přesně jak to udělala, tak by měl  zkoumat každý hráč a trenér na této planetě. Sport se vyvíjí a vždycky bude, ale realita co se ve skutečnosti vyskytuje v zápase a v trénincích po celém světě je naprosto odlišná.

Williams a Cibulková jsou dvě nádherné hvězdy na vrcholu našeho sportu, které rozvíjejí taktiku a ukazuje cestu zbytku tenisového světa v jejich následování. Jsou to naše průkopnice a bylo by moudré studovat kam až nás "vezmou". Ztratit se není nikdy zábavné.


Průměrná délka výměny z 96 odehraných bodů v zápase bylo 3,2 na výměnu. To nejsou ani dva údery na hráčku! To je podání, return a oběhnutý forhend a " přines mi ručník prosím". Průměr odehraných úderů za jeden game byl 14.1. To není za bod, ale za game!

Williams zejména ničí výměnu ještě než se začne vyvíjet. Více než tři ze čtyř bodů (78%) proti Cibulkové netrvaly čtyři údery. Téměř devět z 10 bodů (89%) netrvalo osm úderů, a pouze devět bodů z 96 celkových pouze jedenkrát rozkvetla výměna přes mnoho úderů.


Tady je ironie. Pouze okolo 10 procent bodů vypadal jak bod, ale 90 procent času  je kladen hlavně důraz na světový trénink na kurtě. Celou dobu slyšíme o hráčích, že jsou opravdu dobrý na tréninku, ale nevyhrají zápas. Je to tak jednoduché - oni netrénují dynamiku v soutěžích.

Cibulková měla fantastický turnaj, porazila předloňskou šampionku Victorii Azarenku cestou do čtvrtfinále, ale prostě jí Williams přehrála. Cibulková zahrála 13 vítězných míčů, včetně sedmi jejích forhandů ze strany kurtu, ale Williams kontrovala s 31, včetně 15 es. "Nemůžeš něco zlomit čeho se nemůžeš dotknout".


Cibulková měla pouze dva breaky v zápase, oba při servisu Williams za stavu 2-0 ve druhém setu. Za stavu 15:40 Williams zahrála eso rychlostí 162 km/h ven z kurtu a za stavu 30:40 servírovala rychlostí 170 km/h do středu a získala další bod. Na shodu (deuce) přišlo další eso ven z kurtu opět rychlostí 162 km/h. Posledním bodem Williams zníčila soupeřku svým vítězným backhandem.

S postupem do semifinále, 70 procent z celkového počtu bodů Williams končí v prvních čtyřech úderech. Williams je už nějakou dobu měřítkem v ženském tenise, ale trénují její soupeřky tyto čtyři údery alespoň 70 procent času, aby jí porazily? Byl by to velmi moudrý krok.


Faktem je, že se proti ní dostanete do prodloužené výměny jen v 10 procentech času, a že se vám nemusí vylepšit šance na vítězné míče v těchto konkrétních situacích - ale vlastně se podstatně zhorší. V turnaji Williams vyhrává 59 procent krátkých výměn mezi 1-4 údery, 50 procent výměn mezi 5-8 údery a 66 procent výměn nad 9 úderů.

Důslednost základních úderů a úderová tolerance vypadá velmi dobře v tenisovém shrnutí, ale nedostanou vás naprosto nikam proti Williams a ve zvyšující míře ztrácejí globální hodnotu v našem sportu.




Monday, February 9, 2015

AO - Forhandová skála, Cibulkova-Azarenka

Analýza zápasu z Australian Open podle Craig O´Shannessy, který  hodnotí jak "maličká" Dominika Cibulková našla způsob jak porazit Victorii Azarenku přes 27 vítězných forhandů.
Pokud si myslíte, že v ženském tenise stále dominují backhandy, měli byste se zamyslet znovu.

Dominika Cibulková je vysoká 1,6 metrů a má jeden z nejobávanějších forhandů na planetě. Použila ho dokonale a přehrála tím Victorii Azarenku 6-2 3-6 6-3 a postoupila do čtvrtfinále na Australian Open, kde bude čelit Sereně Williams.

Cibulkový forhand byl zdaleka nejsilnějším úderem na kurtě, nasbíraných 27 winnerů a neustálým znepříjemňováním hry Azarenky jí eliminovala od základní čáry. Cibulková a Azarenka dohromady zahrály 39 forhandových winnerů a 18 backhandových winnerů za celý zápas. K tomuto bodu,- V hlavní soutěži bylo doposud zahráno 1000 backhandových winnerů, ale 64 procent (1799) ze základní čáry bylo forhendových winnerů. 

Backhandy se rozhodně zařadily za forhandy jak v mužském, tak v ženském tenise. Forhandy Cibulkové se zasloužily o 13 procent z celkového počtu bodů, které doposud zahrála na Australian Open 2015, což jí řadí jako druhou nejlepší v agresivní strategii a pomáhá jí se posunout na třetí nejlepší pozici v počtu vyhraných bodů od základní čáry s 59 procenty.

Byl to její rock a ještě něco navíc.


Cibulková vyhrála úvodní set 6-2 s křišťálově jasným herním plánem, přičemž útočila svým forhandem po lajně do backhandu Azarenky. Cibulková zahrála 12 vítězných forhandů v úvodním setu, nejvíce ze všech setů a 11 z nich zahrála ze středu kurtu. Dva z prvních pěti vítězných forhandů bylo po lajně ze středu kurtu a potom nasměrovala dalších šest vítězných forhandů po lajně za sebou. Fungovalo to stejně dobře, jak to bylo vypracováno ve scénáři. 

Cibulková prohrála druhý set 3-6, a zahrála pouze pět vítězných forhandů a pouze dva v prvních šesti gamech, když už prohrávala 5-1. Azarenka úspěšně odpověděla a snížila její vítězné forhandy ze středu kurtu pouze na tři ve zbytku druhé sady.

Třetí set byl velmi podobný tomu prvnímu, protože Cibulková opět našla způsob, jak zahrávat forhandy a dominovala s 10 vítěznými. Ze středu kurtu po lajně byl znovu dominující úder ze základní čáry.

První bod ve třetím setu, kterým začala otáčet zápas byl, když dobíhala Cibulková míč z backhandové části kurtu do forhandové až za deblovou lajnu a zahrála vítězný úder po lajně, tím se pokoušela získat momentum zápasu nazpět. 

Azarenka hádala, že to půjde ještě jednou do jejího backhandu, ale Cibulková byla o krok napřed s překvapujícím zahráním. Sekundární taktika vždycky nejlépe pracuje, když úder není pod tlakem a soupeř plně očekává prvotní taktiku. Cibulková prohrávala 2-0 ve třetím setu a skóre zápasu se dostávalo nebezpečně daleko pro ní. Opět to byl její forhand, který jí přišel na pomoc. Cibulková zahrála tři vítězné forhandy, které se rozhodovaly přes shodu (deuce). 

Za stavu 30:30 se Cibulková vrátila ke svému oblíbenému úderu ze středu kurtu po lajně, tentokrát odehrála vítězně return druhého servisu. Na druhou shodu "stiskla tlačítko opakování" a odehrála ten samí úder znova na returnu druhého servisu. Cibulková mohla ztratit ještě jeden game v setu a na ničem by nezáleželo víc než na jejím zlém forhandu po lajně.

Forhand byl skutečným dělítkem v zápase, protože statistika zápasu ukázala téměř totožná čísla v mnoha oblastech, včetně prvního podání (každá 65%), vyhrané body po prvním servisu (56% a 58%), vyhrané body po druhém podání (45% a 44%). Obě hráčky zahrály pět vítězných returnů a Cibulková udělala 17 vynucených chyb z forhandu a 11 vynucených z backhandu - u obou o jeden více než Azarenka v každé oblasti. 

Cibulková vyhrála další tři body v zápase (z 86 na 89) a nic neodděluje tyhle dvě hráčky více než 27 vítězných forhandů Cibulkové oproti pouze 12 forhandů Azarenky. 

Je na čase se jasně radovat z forhandového "rocku" v dámském provedení, na všech cesta z Rod Laver Arény do Rockhamptonu, Ria, Říma a Raleighu. "To je to, co je na pořádku dne.!

Wednesday, February 4, 2015

AO - Sharapové momentum, Sharapova-Panova

Craig O´Shannessy, který analyzoval zápasy během Australian Open. Zápas druhého kola mezi Sharapova-Panová vypíchl kritické body, které daly Sharapové šanci se vrátit do zápasu a úteci z lopaty Panové. Přeloženo z Australian Open. 
Jeden bod, který je považován za největší moment obratu je dvojchyba. Je to negativní chyba pro podání a kyslík pro toho na returnu. A Maria Sharapová takový moment přesně hledala ve druhém kole Australian Open.

Sharapová představila zázračný návrat ze dvou breaků dolů v závěrečné třetí sadě a přehrála Rusku Alexandru Panovou v konečném triumfu 6-1 4-6 7-5 v Rod Laver Aréně.

Panová vedla 4-1 30:0 a podávala ve třetím setu, předchozí dva body vyhrála dvěma esama ven z kurtu. Panová postoupila z kvalifikace a byla jen šest bodů od velkého překvapení. Měla nalomenou Sharapovou v prvním gamu třetího setu, tam Sharapová dala dvojchybu na 30:15. Pochybnosti vždy spláchnou tvoji hru, když nemůžeš dostat servis do pole. Sharapová podobně ztratila podání na 1-3, když dala dvojchybu při své výhodě. O dva body později byla o dva breaky dolů a vypadalo to, že se blíží konec.
Panová posílena dvěma esama, ale následující dvojchybou, kdy oba servisy dala do sítě, byl skutečným začátkem konce. To byl prohraný pouze jeden bod, ale pochybnosti a strach zanechaly následky. Panova vedla 40:15, ale čtyři chyby, včetně tří po sobě následných backhandových chyb, pomohli Sharapové se dostat z propasti ven.

Při vyrovnaném zápase seSharapový servis se zlepšoval. Podávala za stavu 3-5, když na první bod dala eso ven, na stav 30:15 dala eso na střed. Esa poslaly zprávu, že se blíží tvrdě a tento zápas ještě neskončil.
Panový dvojchyba za stavu 4-1 jí pomohla, ale Sharapová měla stále vážnou práci s Panovou podávající na mečbol 5-4, 40:30. Ještě jeden bod a mohla si Maria tašky zabalit. Panová chybovala prvním servisem do sítě a druhý servis letící 119km/h dopadl do středu pole. Nejdůležitější úder mohla Sharapová zahrát stejně jako po celý zápas a čekat co se stane,- ale oběhla si forhand a zahrála ho po lajně směřující na uličku reklam přímo před ni. "Natáhla ruku a chytila svůj osud."

Sharapová rozdrtila dalším forhandem winner další dva body později, odvrátila další mečbol chytře zahraným míčem za Panovou. Sharapová zahrála pět čistých winnerů v gamu, následně dalším forhandem získala break směřující ještě jednou do forhandu Panové.

Momentum, které začalo celou cestu zpátky s dvojchyba za stavu 4-1, 30:0 bylo nyní nejmocnější silou v zápase. Sharapová věřila a Panová věděla, že spálila jedinečnou příležitost dvěma mečboly.

Sharapová závodila ke dvěma mečbolům při servisu Panové, ale minula první příležitost forhandovým autem, který zahrála za sebou a nemohla ho kontrolovat. Na druhý mečbol Panová zahrála aut po lajně a návrat Sharapové byl kompletní. 
Panova dala pouze tři dvojchyby v zápase a pouze jednu ve třetím setu. Ta nemohla přijít v horší dobu-  nebo v lepší čas případně pro vítězku.


Sunday, February 1, 2015

Letošní Australian Open 2015

Letošní Australian Open je u konce. Nemá cenu opět psát, jak každý maká, dře a chce být připravený a lepší než jeho soupeř. Je to samozřejmost s kterou se počítá na špičkovém výkonu. Ale návyky se budují už v mladším věku pro budoucí vývoj sportovce. Ti, kteří se o to chtějí pokoušet bez zaručeného úspěchu, tak je potřeba začít kolem dvanáctého roku hráče.
Postupně budovat správné návyky k tréninkům, rozcvičení regeneracím, stravě a dále. Nemyslím tím objemy, ale postupně strávený a užitečně strávený čas v klubu. Postupně tak mají hráči zažité tyto návyky a nemusejí se je tolik učit v juniorském věku, kde tohle považují za samozřejmost. Vlastně to pak nezdržuje vysvětlováním hráči, že se má poctivě a pořádně rozcvičit, že se nestačí jen párkrát protáhnout a vzít raketu hned do ruky. Ten čas se pak dá využít na jiné užitečnější věci.
Občas je dobré přečíst si i nějaký rozhovor hráče, sice  se snaží nic neprozradit, až to malinko spadá do "schizofrenie", přesto se dají najít nějaké střípky co a jak dělají, nebo jak vnímají soupeře, nebo podmínky hry. Na stránkách Australian Open se dají najít rozhovory i analýzy hry, či rozbory zápasů. Maria Sharapova otočila zápas ve druhém kole ze dvou mečbolů, ačkoliv už prohrávala 1:4 0:30 ve třetím setu. A tak jak to bývá, tak pak došla až do finále. Tyhle zvraty hráčky nakopnou, a nakonec to dotáhnou v turnaji daleko.
V loňském roce si pamatuji Nizozemku Wickmayer, která prohrála skoro všude v prvním kole. Na našem turnaji Sparta Prague Open vypadla taktéž v prvním kole, ale co mě utkvělo v hlavě, tak každý den od osmi ráno trénovala, aby byla sama na kurtě. Nenechala se otrávit a po celou loňskou sezónu "hledala" svou dávnou formu, když rok předtím prodělala Lymskou borelliózu. A jak sama říká v rozhovoru zde : " nikdy nepřestala věřit, že se vrátí. V Melbourne vyřadila ve třetím kole Errani a postoupila do druhého týdne.
Další návrat chystá Ruska Vera Zvonareva, která vynechala poslední dva roky kvůli zranění. Nejprve se rozehrála na "desítce" v Hongkongu, následně postoupila v Shenzhenu do čvrtfinále a v Melbourne trápila ve druhém kole v prvním setu Serenu, když vedla 5:3. Zatím využívá protect ranking, aby se do turnajů dostala. 
Pojištění na cesty:
Velmi důležité a často opomíjené je pojištění sebou na turnaje. Často jsem se setkal, že naši hráči nebyli na turnajích pojištěný. Nikdy se nic nestalo, ale je to nutné a náhoda je blbec. Slovenka Čepelová chytila zápal plic v Melbourne a byla převezena rovnou z kurtu do nemocnice, kde ležela tři týdny se zákazem odcestovat kvůli silným antibiotikům. Denní hospitalizace stála 400,- Dollarů za den a bez pojištění finální částka by byla hodně vysoká.