Tuesday, July 28, 2015

Proč by vaše dítě nemělo být zázračné

Letošní vítěz French Open Stan Wawrinka hrál tenis jednou týdně do 11 let; trenéři doporučují dělat mnoho sportů v dětství. Článek je převzat z Wall Street Journalu.
Vítěz z French Open Stan Wawrinka naučil tenisový svět pár lekcí. Světový dominantní hráči mohou být poraženi ve velkých zápasech. Jednoručný backhand je rovnocenný s obouručným backhandem. Profesionál může dosáhnout vrcholu ve 30, spíše než ve svých dvaceti.

A potom je tady nejvíce osvěžující Wawrinkova lekce ze všech: Je v pořádku začínat s tenisem trochu později a hrát ho nepravidelně.

Třicetiletý Wawrinka, který vyrůstal na jedné farmě na kraji Lausanne ve Švýcarsku, má dnes dva hlavní tituly, z Australian Open 2014 a letošní z French Open. Začínal s tenisem v 8 letech, když mu a jeho staršímu bratrovi dali jeho rodiče vybrat sport, který by hráli po škole. Jeho rodiče nikdy nehráli tenis. " Nikdy nedělali žádný sport," říká. Nikdy chlapcům nerezervovali hodiny, nebo je okamžitě neposlali do nějaké akademie, nebo nejezdili každý víkend po turnajích.

" Hrál jsem tenis jednou týdně do 11 let," říká Wawrinka. " Myslím, že to nebylo opravdu důležité. Co, ale důležité je, netlačit vaše děti do toho, zvláště pokud jim je 4,5,6,8. Není dobrý je tlačit a říkát,´V pořádku, nyní z tebe bude šampion,´"

Tenis má dlouhou historii zázračných, stejně tak jako dlouhodobě hrajících hráčů, jako jsou Tracy Austin, Jennifer Capriati, Novak Djokovič a Rafael Nadal. Jiné sporty, jako je americký fotbal mají pozice, které spoléhají skoro převážně na atletičnosti hráče. Jason Pierre-Paul profesionální obránce New York Giants hrál trochu fotbal na střední škole. Tenis je více komplexní a údery vyžadují nekonečné opakování. Mnoho profesionálů vezme poprve raketu do ruky v 5 letech a trénují s rodiči, nebo s trenéry skoro každý den celé jejich dětství.

Přitom rovnice pro úspěch se začala měnit v posledních letech, jak se stává atletičnost a obrana více důležitá v obojí v mužském a ženském tenise.

" V 5,6,7 letech bych je nedal pouze do jednoho sportu, " říká Nick Bollettieri, který pracoval s 10 světovými jedničkami  tisícovkou juniorů v jeho akademii v Bradentonu na Floridě. " Já bych je nechal dělat cokoliv, naučit se běhat, skákat a házet. Nechat je bavit se a zjistit co mají rádi."

Rick Macci, který učil Venus a Serenu Williams a Andyho Roddicka, když byli junioři, říká, že by raději viděl malé děti hrát vícero sportů a méně tenisu.

" Raději bych je viděl hrát basketbal, fotbal a pracovat na předvídavosti, soutěživosti a pohybu, než aby je jejich otcové tlačili do 2.000 forhandů a oni je pravděpodobně stejně odehrávali špatně," říká Macci. " Jestli hrajete spousty míčů špatně, mohli byste se vlastně i zhoršovat."

Dimitri Zavialoff trénoval Wawrinku od jeho 8 let do roku 2010, než se Wawrinka stal nastálo profesionálem. Zavialoff říká, že se chová k tenisu jako k zábavné hře, než jako k soutěži.

"Pro mě je důležité, aby děti vyzkoušeli co nejvíce možných sportů," Napsal Zavialoff v emailu. " Po dosažení 11, 12 let se zaměřili na jeden nebo dva sporty."

Pozdní starty nebyly nic neobvyklého, než se tenis stal globálním sportem v 70 letech. John McEnroe začínal v 8 letech. Margaret Court, která je vítězkou 24 Grandslamů ve dvouhře nejvíce v historii začínala v 8. Ale zázrační se stali brzy běžnými, zvláště mezi top ženami, jako byly Chris Evert, Steffi Graf a Martina Hingis. Všichni tři bývalé světové jedničky začínaly v 5 letech, s Hingis která začala ve 2.

V dnešní době je těžké schovat atletické slabiny s dokonalými údery, takže začít hrát trochu později, nebo hrát tenis aspoň trochu méně má svoje výhody. Trenéři věří, že nejlepší cesta rozvoje atleta je dělat více než jeden sport.

" Tohle je úpolový sport, ale musíte být schopný se dostat k míči, abyste jste ho mohli udeřit," říká Macci.
Dvacetiletý Nick Kyrgios, který porazil v loňském roce ve Wimbledonu Rafaela Nadala je jeden z těchto hráčů u kterých se více sportů překrývalo. V 7 letech začal s tenisem a basketbalem a hrál je oba rovnocenně do 15 let. První privátní hodiny s trenérem měl od dvanáctého věku.
" Začal jsem vážně s tenisem, když mi bylo 14", říká Kyrgios. " Myslím, že by to tak mělo být. Chceš si také nechat otevřené možnosti a jestli máš touhu po dalším sportu určitě běž a dělej ho a prostě si užívej."

Coco Vandeweghe je tou vzácnou profesionálkou v ženském tenise, která začala později. Jako dítě zápasila a hrála golf, basketbal, volejbal a malinko squash.V 11-cti začala s tenisem, ale měla jednu výhodu, která se nedá naučit: sportovní geny. Její děda a strýc hráli basketbal v NBA za New York Knicks a její matka byla olympijskou plavkyní a volejbalistkou. Vandeweghe, která má 185 cm je jedna z nejmenších členů její rodiny.

" Byla jsem tou otravnou malou sestrou, která chtěla dělat všechno co její starší bratr dělal," Vandeweghe říká. " Neustále jsem dělala nějaký sport."

Národní tenisové organizace si všimli změn v moderním tenise a přizpůsobují se. Bývalý hráč číslo jedna Patrik Rafter, který vede rozvoj hráčů pro Australský svaz říká, že by chtěl dát brzdy na tenisové hvězdy, aby měli děti více času dospět do sportovců a do všestranných hráčů. 

" Doufejme, že se dostanou přes systém 15, 16, 17 let a jsou stále zamilovaní do sportu, a nebyli rozdrceni tří, čtyř hodinovým denním trénováním," říká Rafter. " Jestli máte nejlepšího 12-ti nebo 13-ti-letého, neznamená to, že budou jednou skvělými hráči."


----------------------------------------------------------------------------------------------
The Wall Street Journal - Why your child shouldn´t be a tennis prodigy
By Tom Perrota

No comments: