Monday, October 27, 2014

Stejně jako return podání získává na významu, tak i Třetí úder má své kouzlo


V tomto týdnu mě zaujal článek v novinách The New York Times, který mi "přilepil" na zeď facebooku Harold Mollin, který už hezkých pár let trénuje v Asii a v Thajsku. Tento úder hodně trénují hráčky na vyšších turnajích. Spousta hráček se zaměřuje na třetí úder a jak ho více vypilovat, aby nebyly po nebezpečném returnu hned pod tlakem. S článkem nebyl jednoduchý překlad, tak tady ho nabízím. 

Stejně jako WTA Masters bude pravděpodobně pokračovat do jasného konce v tomto týdnu, tak return podání je dokonce triumfem v ženském tenise. Naproti tomu tenistky jako Serena Williams, Maria Sharapova, nebo Petra Kvitová spoléhají na svůj servis a tím nedávají moc šancí svým soupeřkám na delší výměny.

"V poslední době však umí hodně hráček výborně returnovat," říká Todd Woodbridge, bývalý deblový hráč, který vedl Australské hráče v programu vzdělávání.

Ale tak jako se stal return těžší zbraní, tak obrana hůře odolává. Zatímco dříve to byl vymezený boj mezi podáním a returnem, tak nyní to je boj mezi returnem a následným úderem. A to je Třetí úder!

Třetí úder je často zahráván s akrobatickou nutností.

" Musíte přečkat bouři", řiká Nick Saviano, Američan, který trénuje Eugenii Bouchard z Kanady. " Každý, kdo trénuje hráčky na nejvyšší úrovni ví, že museji být tak dobré, že se rychle vrátí po servisu zpátky a tak budou schopné reagovat na velkou ránu, která na ně letí. Je to podobné skoro jako v boxu."

Dále dodává: " V mužském tenise má stále servis poměrně významnou výhodu, ale v ženském tenise je to více mezi returnem a servisem. S vědomím, že musíte být připraveni zareagovat. Odservírujete a musíte být připraveni pokrýt nebo neutralizovat kurt dalším svým úderem."

Velmi připraveni. Pozoruji tréninkové kurty v Singaporu, kde se hraje WTA finále Masters, nebo jinde na turnajích a hledám důkaz o vzrůstajícím významu třetího úderu - vynikající -  četnost je hojná! Hráčky jednou za čas trénují servis bez následujícího úderu, ale nyní je trend trénovat servis s následným úderem společně.

Wim Fissette, který kdysi trénoval Kim Clijsters a nyní trénuje Simonu Halep, která přijala tuto změnu.

" Když Kim trénovala servis, tak servírovala a přidávala si další míč a všechno šlo velmi dobře a ona servírovala velmi uvolněně," řekl Fissette. " Ale, když víte, že budete servírovat proti Sharapové a že se míč vrací rychleji, než vy servírujete, pak je složitější servírovat uvolněněji, protože vy už dopředu přemýšlíte nad třetím míčem. Tak ja myslím, že je velmi důležité trénovat servis a třetí míč zároveň. Vidíte, další a další trenéři na tom opravdu pracují a úroveň třetího míče se zlepšuje."

Moderní technologie hrají také roli. Lehké tenisové rámy pomohly hráčkám vyhnout se pozdnímu kontaktu a dnešní výplety umožňují nasměrovat míč s větší přesností z ohrožených pozic a obrátit údery, které byly kdysi odsouzené být obrannými do útočných úderů.

" Výplet svírá míč, tak můžete získat a více tvořit hru", řiká Tracy Austin, bývalá světová jednička, která dělá analýzy v živém vysílání ze Singaporu.

K dispozici je také nový přístup k datům, v letošním roce je zajišťovala pro WTA Německá softwarová společnost SAP. Mnoho hráček je zatím složitě nevyužívá, ačkoliv Samantha Stosur a Ana Ivanovic jsou vyjimkou podle Jenni Lewis vedoucí tenisové technologie SAP. Ale trenéři to využívají.

" Získáváme stále více statistických údajů o tom, kam returny dopadají a můžeme tyto vzorce lépe předvídat pro třetí míč", říká Fissette." To pomůže do budoucna více a více."

Otevřené postavení základního úderu je také rozhodující v závodě podáním s časem, což dělá rychlejší přechod a stabilitu postavení. Moderní kondiční trénink hraje svou roli také.

Obvykle se nemohou zvednout, na to nemají tolik času - Ony odehrají servis a boom a míč je nazpět u nich", říká Austin. " Ony musí být pružné (flexibilní) a mít tu hlavní sílu. Je to všechno o použití nohou a mít výborné načasování (timing), protože pokud to nemáte, tak takový míč poletí do hlediště. Klíčem je zkrácený nápřah. Pak už jen velkým švihem odehrát míč a máte vystaráno."

Pro rychlé učení v oblasti tréninku může spoluhráčka občas nahrávat míče přímo servírujícímu zblízka téměř okamžitě po odservírování, tím nutí spoluhráčku odehrát další úder dokonce dřívěji, než by na ni přišla rána z tvrdého returnu. Cílem je trénovat reflexy a učinit třetí úder zvládnutelný.

Ale Saviano říká, že umělý přístup má své meze (limity).

" Když někdo nahrává, rozhodně to není totéž, jako když vidíte míč (informaci) přímo z returnu a podle toho se srovnáváte", řiká. " Každý malá nuance vyzdvihuje míč, pokrývání a dělání split stepu je důležité."

" Váš split step je založen na tom, kdy returnující udeří míč. Ty bys měla být ve vzduchu, když ona udeří míč a pak se dotknete země a jsi v pohybu. Všechno tohle je nedílnou součástí. Tak jak trénujete ten třetí úder, to je kritický."

Simona Halep z Rumunska, která je třetí na světě a hraje své první WTA Masters, tak je zvláště dobrá v rychlém obranném tiku (škubnutí) těsně u základní čáry. Další, které jsou v Singaporu a sdílejí tuto schopnost jsou Caroline Wozniacki, Sharapova, Bouchard a Agniezska Radwanska, jejich úder v podřepu - half volej z hluboko z kolen - odřená kolena z podpřepu - se stala jejich velkým poznávacím znamením - dlouhý return.

"Žádný trenér jí to nenaučil," říká Fissette. " Nikdy bych hráče neučil hrát úder takovým způsobem, ale stalo se to u ní velmi přirozeně a vyhovuje to k její technice. Je to jen osobní volbou a daří se jí to mimořádně dobře, ale nemohu chtít po Simoně, aby to napodobovala, poněvadž by to nemuselo nefungovat".

Není náhoda, že ty hráčky, které umějí nejlépe retunovat silný return, tak mají zranitelné vlastní podání a to především druhé. Radwanska, Halep a Angelique Kerber jsou v této kategorii hráček, stejně tak jako Grandslamové finalistky Sara Errani a Dominika Cibulková.

Williams s nejlepším prvním podáním a druhým podáním ve hře, běžně čelí mnohem snažším třetím úderovým výzvám -  například, že k ní letí po servisu kratší return mnohem častěji.

"Hráčky, které využívají rychlosti úderů soupeřek (Counter puncher) měly mnoho úspěchů, ale podívejte se, kdo většinou vyhrává velké tituly", říká Austin. "Jsou to agresivní hráčky."

Fissete vidí, jak se jednoho dne stanou nové vzory starými vzory, kdy krajně agresivní return nebude normou, stejně tak se zlepšuje ženský servis kick a jeho provedení, který je dnes velmi vzácný, tak se stane více obvyklý při druhém podání.

"Můžete se pokusit být více agresivní proti kick servisu, ale úspěšnost nebude moc vysoká", říká. Tak jsem si jistý, že se věci budou měnit. Před pěti lety trenéři tvrdili, že ženy nemohou zahrát kick servis. Teď si myslím, že si to všichni uvědomují, že když začnou používat správnou techniku od mladého věku a trénovat správné svaly, tak více žen toho bude schopno."


------------------------------

Článek je přeložen z novinového vydání The New York Times, October 2014, on page SP 9. No comments: