Sunday, May 31, 2015

Sesil Karatantcheva už jednou byla hvězda, a znovu může být v 25 - RG

Paříž - Sesil Karatantcheva si nebyla vědomá, že si letos na French Open připomíná výročí. Když jí bylo patnáct let, tak rozesmutnila Venus Williams a v překvapivém tažení to dotáhla až do čtvrtfinále na Roland Garros v roce 2005.

"Vážně je to už deset let" ?, divila se Karatancheva po úterním vítězstvím nad Jelenou Jankovič v prvním kole. "Když přijedete na stejné místo každý rok, tak to prostě cítíte jako okamžik. Ale tenhle okamžik cítím, jakoby se stal včera, když jsem tady tou dobou hrála juniory".
Karatancheva vyhrála v roce 2004 ve čtrnácti letech juniorský grandslam Roland Garros bez ztráty setu. "Byla jsem velmi mladá a velmi sebevědomá v tom okamžiku, kdy jsem porazila Venus. Myslím si, že tenkrát mi bylo patnáct a půl a byla jsem mladá nadcházející superstar. Přicházela jsem z juniorů jako číslo jedna a šla jsem prostě s proudem jako bych patřila mezi ně a nemyslela na to".

"Nyní je to jiné. Nyní jste vyzrálejší a díváte se na věci z jiné perspektivy a ohlížíte se zpětně jak jste pracovali a co jste udělali správně a co špatně. Dostáváte myšlenku, že tenis je plný cest nahoru, ale i pádů a musíte si tyhle okamžiky prostě užívat, protože zítra tady dokonce nemusíte ani být".

Po roce 2005 tady Karatancheva nebyla. Na podzim téhož roka byla na 35. místě, kdy dosáhla svého maxima, ale antidopingový tribunál jí dal dva roky distanc za pozitivní anabolický nález steroidu nandrolon. Byl to nejdelší trest co hráčka mohla dostat. Taktéž byla nucena vrátit veškeré vyhrané prize money z turnajů.

Odvolání bylo zamítnutu a Karatancheva tým přišel s tvrzením, že v době nálezu byla těhotná. Karatancheva si stojí za svým a byla naštvaná, když tyhle zprávy unikly nejdříve do tisku ve francouzských novinách L´Equipe.
"Mám pocit, že můj osobní život byl odstraněn a zamával se mnou doleva a doprava", říká Karatancheva. " Myslím, že rozhodnutí tribunálu bylo trochu kruté, víte? Opravdu si nemyslím, že největším problémem 21. století je, že mladé dívky mohou být těhotné. Zároveň dodává. " Opravdu si myslíte, že bych si vymyslela takovou výmluvu, která  by zníčila můj osobní život? To opravdu, ne." 

Protože stále byla omezena počtem turnajů kvůli věku, tak také měla dostat nějakou ochranu proti tomuto trestu. " Nakonec jsem dostala ten nejvyšší možný trest, stejný jako by dostal dospělý". říká Karatancheva. " To je to co mě nejvíc bolí". 
Karatantcheva, ale za to cítí zodpovědnost, nebyla připravená na to, aby její život se přesunul od přísných tréninků a brzkých večerek, které regulovaly její dětství. 

"Největší svobodou bylo pro mě chození ven s přáteli a večírky. Chození ven do pozdních hodin a nemuset být doma v posteli do půl devátý večer, byla pro mě největší rebélie. Ale za to vždy musíš zaplatít." říká Karatantcheva. 
Zatímco jí zákaz držel mimo hru, minimálně ovlivnil její značnou sebedůvěru. " Já se vrátím", prohlásila shromážděným reportérům, poté co byl trest oznámen. " A můj návrat bude bouřlivý". 

Karatantcheva řekla, že se litovala pouhé tři dny po zákazu, než znovu začala trénovat a chodit do školy. Ale, když se vrátila na Tour v roce 2008, tak jí trvalo dalších čtyři a půl roku, než se dostala do Top 100. 

"Je spousty mladých talentovaných hráček a všechny chtějí být dobré". říkala o těch na nižších příčkách. " Finanční odměny stoupají nahoru a každý rodič si představuje svou malou holčičku, že budou příští Venus, Serena, nebo Maria Sharapova. Je to soutěž". 
Letos postoupila z kvalifikace do druhého kola na French Open a tím se dostává do Top 100 na světě potřetí. Tohle je potřetí od jejího návratu, kdy postoupila na Grandslamu, takhle daleko. " Mám na paměti, že mnoho hráček, tak daleko nikdy nepostoupilo na Grandslamu, tak je to pro mě výročí". 

Karatantcheva nemá žádné další očekávání do budoucna, ale říká, že věřím zkušenostem, které získala v mladším věku

"Spadla jsem dolů, dostala se nahoru, myslí si, že je to důležité, říká. Jsem ráda, že se to stalo takhle brzy. Je mi 25 a cítím se jako holky co padají dolů, kdežto já už jsem zpátky. Nakonec je to skvělý zážitek. Vzala jsem si to nejlepší a nejhorší ze života, takže si nemyslím, že někdo na mě něco hodí zase, protože už jsem na to připravená.". 




Thursday, May 28, 2015

Halep končí, Lučič Baroni udeřila znovu - RG

Pamatuji si jak vloni ve Stuttgartu porazila Katka Siniaková v kvalifikaci Chorvatku Lučič Baroni. Ten výsledek nejde si nezapomenout 6-0 1-6 6-0. Chorvatka hrála na dva údery, padne nepadne a k tomu dávala dva debly do gamu. O půl roku později postoupila v loňském roce z kvalifikace do čtvrtého kola na US Open. Jirka Fencl mi tenkrát o měsíc později říkal ve Francii, že se bavil s jejím novým trenérem o tom, co změnil v její hře. A on mu jen odpověděl, že jí pověděl " hraj do kurtu a věř, že to tam všechno bude padat. Neříkej si, že uděláš chybu, když si úder ještě ani nezahrála." . Kdo by v tom hledal složitosti, tak je nenajde, jen jí přesvědčil o opaku.

Loňská finalistka Simona Halep byla připravena zopakovat minimálně loňský výsledek. Ale nenašla odpověď na neúprosný útok Chorvatky a podlehla 5-7 1-6.


Ale chtělo by si nejprve říci, kdo je Mirjana Lučič Baroni. Poprvé vstoupila na Roland Garros v roce 1999. Pak už jen v 17-ti letech jednoduše pod jménem Mirjana Lučič porazila obhájkyni titulu Španělku Aranxtu Sanchez Vicario, která vyhrála jeden ze tří titulů na French Open taktéž v 17-ti letech v roce 1989. Zatímco Sanchez Vicario je v tenisovém důchodu, tak Lučič Baroni je letos 33 let a pohybuje se okolo 70. místa na WTA. Ale svůj první titul na WTA získala už v 15-ti letech na domácím turnaji na chorvatském Bolu a o rok později titul obhájila, to byl rok 1998. Do Wimbledonského semifinále vletěla hned v následujícím roce.
Pak už se na ní podepsal ustaraný život a propad na žebříčku. V roce 2000 ze dvanácti prvních zápasu jedenáctkrát prohrála a propadla se ke dvoustému místu. Dokonce v roce 2004-2006 byla úplně bez žebříčku! Ale po jejím pádu přišlo inspirativní zotavení! Chorvatka vytrvala a na turnajích nižších levelů ITF a kvalifikací WTA. Začínala pomalu a vytrvale budovala svoje postavení k úspěchu! Dva tituly na ITF získala v roce 2010 a kvalifikace na US Open se ještě nezdařila. Po dalších třech sezónách přichází konečně pohádkový příběh. Rok 2014 a Lučič Baroni postupuje z kvalifikace do 4. kola na US Open, kde poráží druhou nasazenou Halep. Po US open vyhrává WTA turnaj v Quebecu, kde poráží ve finále Venus Williams a titul získává po 16-ti letech. Je to nejdelší pauza mezi získanými WTA turnaji v historii. 

Takže nyní obrací Lučič Baroni pozornost k prvnímu kolu na Roland Garros. V loňské roce porazila Halep ve Flashing Meadow na cestě do čtvrtého kola a teď dokázala, že výsledek nebyl žádná náhoda na kurtě Suzanne Lenglen s 29ti vítěznými míči oproti 5ti od Halep. 
" Když jsem viděla pavouka s kým hraji ve druhém kole, věděla jsem, že to bude hodně těžké", říkala Lučič Baroni. " Chystala jsem se hrát znovu skvělý zápas a pamatovat si, to jsem hrála vloni proti ní na US Open, protože občas lidé říkají. Ohh to byl pouze jeden den. Nechci se na to dívat takhle. Vím, že jsem hrála opravdu dobře. Pracovala jsem opravdu tvrdě a věděla jsem dnes, že budu muset hrát opravdu dobře. Byla jsem na to připravená. I když mé výsledky nebyly v poslední době velké, tak přesto jsem se cítila skvěle. Věděla jsem, že je to otázka času, kdy výsledky přijdou. "

Simona Halep po zápase připustila na tiskovce, že nemohla udělat nic, aby odvrátila porážku.

Wednesday, May 27, 2015

Kristina Mladenovič umí porážet favoritky z Top 10 - RG

Každý den je nějaké překvapení na Roland Garros. V pondělí měla pěknou hlášku Martina Hingis v posilovně, když si četla noviny. Komentovala nedělní prohru domácí hráčky Garcia s Vekič. Že Garcia se nedostala ani do prvního týdne turnaje. :) Výhra Chorvatky Donny Vekič je určitě překvapením, když vypadla ze světové stovky až k 160. místu na WTA. To se skoro rovná k návratu turnaje ITF Pro.

Jak napovídá nadpis na stránkách RG - Mizérie pokračuje pro udivenou Bouchard
Ta podlehla v úterním zápase na druhém největším kurtě Suzanne Langlen domácí Kristině Mladenovič. "Kiki", jak jí přezdívají tady ve Francii, umí zahrát proti favoritkám a na Roland Garros se jí daří. 

Vloni v létě byla Eugenie Bouchard globální senzací, když postoupila do semifinále Roland Garros a do finále Wimbledonu, kde se stala první kanadskou finalistkou v historii. Vrcholu dosáhla v říjnu, když byla na pátém místě a byla tak nejvýše postavenou Kanaďankou v historii. Dokonce před pěti dny postačovala její forma, aby bylo její jméno nejvíce prodejním artiklem v letošní roce 2015 podle analytiků z SportsPro. 

Ale ve skutečnosti tento rok není laskavý k 21 leté Bouchard. Letos začala solidním postupem do čtvrtfinále na Australian Open, ale v posledních šesti zápasech odešla poražená, naposledy od Zariny Diyas v Římě. Šestá nasazená a její první zápas proti Kristině Mladenovič. "Kiki" s žebříčkem 44. na světě sestřelila v loňském roce tady Na Li, která byla druhá na světě. Zatímco šla do utkání s bilancí 3-8 proti hráčkám z top 10, tak tyhle tři vítězství získala vždy na domácí půdě. Navíc přijela čerstvě posilně na Roland Garros finálovým debutem z WTA ze Štrasburku, kde podlehla těsně Stosur.

(Kristina Mladenovic ve 14 letech, kdy vyhrála Mistrovství Evropy jednotlivců 2007 v Ostravě)

Co se přihodilo na kurtě Suzanne Lenglen - byl to další mizerný den pro Bouchard. Mladenovič získala první set a podávala za stavu 5-0 na vítězství v zápase. Následně dovolila soupeřce dva breaky zpátky a dvakrát si podržela podání. Bouchard si byla v loňském roce ve všem sebejistá a to jak na kurtě, tak mimo něj. Tak by taky učinila krátký konec takového váhání. Ale vyhrála dvanáct z patnácti bodů a dotáhla se na 4-5. Ona prostě nemohla kapitulovat na momentum! Mladenovič nakonec vyhrála 6-4 6-4. 

Nikdo se nestává špatným hráčem přes noc a Bouchard tým včetně Sam Sumyk, který se stal jejím trenérem  hned po čtvrtfinále na Australian Open. (Předtím působil několik let s Azarenkou!). Měl by zapůsobit se starověkým rčením, forma je přechodná, klasika trvalá. Nicméně Bouchard skončí antukovou sezónu pouze s jednou výhrou. K dnešnímu dni má zápasovou bilanci 9-11, musí tak doufat ve zlepšení a připravit se na Wimbledon, kde obhajuje mnohem více bodů. 

Zatímco Bouchard mluvila o trpělivosti a lepším zítřku, tak Mladenovič byla přirozeně šťastná po vítězství. " Měla jsem velmi specifickou taktiku a jasný plán, abych jí porazila. Není to nikdy snadné dokončit takovýhle zápas. Publikum je frustrované a čeká na vás. Není to snadné na psychiku, abych byla upřimná. Vloni byla její sezóna vyjímečná. Lidé očekávají od ní hodně a ztratila svoji sebedůvěru. Snažila jsem se být chytrá a hrát věci, které nemá ráda. Dokonale jsem provedla svůj plán." 

Já k tomu jen dodávám, proč měnit tým, když se mi daří. Katka hrála s Mladenovič v Římě. Mladenovič má své zbraně i slabiny. Ale docela zapracovala na svém forhandu, který ještě vloni dost kazila. 

Poznáte co měla Mladenovič za specifickou taktiku na Bouchard ??? Prosím pište pod článek do diskuse. 


Monday, May 25, 2015

Roland Garros - Venus končí v prvním kole

Překvapením prvního kola je vítězství Sloane Stephens nad Venus Williams, která jí porazila přesnější hrou 7-6 6-1. Za posledních dvacet let se Venus podařilo vyhrát téměř všechno, ale zde na Roland Garros byla nejblíže k vítězství v roce 2002. Ale na prašnou antuku musí být mnohem trpělivější a ne hned "líbat" lajny. V průměru jí trvá výměna méně než dva míče, ale ona potřebuje zaměstnat svoji vynikající atletickou postavu  i do těsně obrany. 

Když, dosáhla na finále proti Sereně v roce 2002, cítila se sebevědomě, ale nebyla to její správná hra na dva míče, proto prohrála. Ve skutečnosti osmkrát ani nedosáhla na čtvrtfinále na Roland Garros od roku 2006, kdy jí porazila naše Nicol Vaidišová. Za předpokladu, že bude příští rok Venus 35 let, tak fyzicky vzato, je téměř nemožné vyhrát Grandslam na antuce v tomto věku.
Možná Sloane může vyhrát jednou velký turnaj. Ona dosáhla na vždy čtvrté kolo na Roland Garros během tří let, což je docela dobré pro mladé hráčky.  Vloni rozesmutnila Makarovou, než prohrála s Halep, která došla do finále. V roce 2013 postoupila do čtvrtého kola, kde prohrála s vítězkou Marii Sharapovou a v roce 2012 jí bylo devatenáct, když podlehla ve čtvrtém kole Stosur bývalé finalistce. 
Stephens ve dvaadvaceti letech může teď samozřejmě porazit kohokoliv a právě to dokázala proti Venus. V průběhu minulého roku bojovala s psychikou, než se jí podařilo ji usadit. Jak ukázala v pondělím zápase. 

" Opravdu jsem nevěděla co mohu očekávat", řiká Stephens. " Samozřejmě je to vynikající hráčka a velká vítězka. Věděla jsem, že musím dostat všechno nejlepší ze sebe ven. Samozřejmě jsem proti ní nikdy nehrála. Takže jsem nevěděla, jestli mě bude chtít vodit po kurtě, nebo podobně. Ale věděla jsem, že tam budu stát a hrát svůj tenis a že by to mohl být dobrý zápas."

Stephens není nasazená, tak doufá, že tento i příští týden bude stále na svě cestě...





Saturday, May 23, 2015

Roland Garros - Začíná druhý Grandslam sezóny

Jsme v Paříži a od neděle začíná antukové "peklo" druhého Grandslamového turnaje sezóny. Páteční přílet do města u Seiny, byl hektický. Paříž je ucpaná auty a k tomu se načetlo přes hodinu zpoždění odletu z Prahy. A tím se i posunul náš trénink až na večerní hodinu od sedmi večer. 
Jako na ostatních grandslamech bude sobota praskat ve švech a tréninky budou ve více areálech po okolí. Co je nového na Roland Garros, zatím nevím. Jen to, že Katka je v hlavní soutěži a vstup do areálu, akreditace a všechno ostatní je pro hráče v hlavní na druhé straně areálu pod centrem Phillipe Chartrier.
Z kvalifikace postoupila pouze jedna Češka (Andrea Hlaváčková) a celkový počet našich hráček v hlavní soutěži je jedenáct o jednu více než bylo při letošním Australian Open. Francouzky mají stejný počet hráček v hlavní jako my, ale z toho je sedm volných karet. Američanky jich mají sedmnáct v soutěži. 

Taková Velká Británie na to, že má nejbohatší tenisovou federaci na světě LTA (díky Wimbledonu), tak má pouze po dvou hráčkách. Grandslamový turnaje si mezi sebou mění volné karty. A tak Francouzka Ferro hrála díky volným kartám kvalifikace na Australian Open a loňském US Open, letos bude mít Američanka Chirico kartu do hlavní na RG.  

Počet hráček v hlavní soutěži na Roland Garros a při Australian Open - 2015
                       
                          Roland Garros       Australian Open             
USA                  17                           17
ČESKO             11                           10
FRANCIE          11                             6
Německo          10                             9
Rusko                8                            10
Španělsko          8                             5
Austrálie             7                            8
Itálie                   6                            5
Rumunko           5                             4
Srbsko               4                             4
Chorvatsko         4                             4
Čína                   4                             6
Kazachstán        3                             2
Belgie                3                             4
Polsko               3                             2
Slovensko          3                             5
Švýcarsko          3                            4
Japonsko           2                            2
Ukrajina             2                            2
Bulharsko          2                            1
Anglie               2                            1
Bělorusko         1                             1
Dánsko             1                            1
Kanada             1                            1
Švédsko            1                            1
Maďarsko         1                            1
Brazílie             1                            1


Thursday, May 21, 2015

Statistika nákladů na profesionálním okruhu ITF Pro Circuit

The Pro Circuit Review byl pověřen v roce 2013 analyzovat stávající strukturu profesionálního tenisu na tomto okruhu, stejně tak současnou situaci hráčů na turnajích na nižších úrovních v profesionálním tenise, včetně toho, jak nejlépe zlepšit vstup na výkonnostní cestě, zvýšit odměny pro hráče, zvýšit standarty turnajů a zajistit národy, které mají nejlepší příležitost produkovat nejlepší hráče světa.

Projekt zahrnuje úplný přehled všech hráčských dat od roku 2001 až 2013 a konzultace se zúčastněnými stranami programu, který byl sdílený s více než 8.000 hráčů, trenérů, národních asociacích a organizátorů turnajů. Po přezkumu společné pracovní skupiny v čele zástupců ATP/WTA, ITF, národních zástupců přezkoumal zjištění a navrhl změny stávajícího modelu.

ÚVOD
ITF řídí počáteční fáze globální dráhy profesionálního hráče. A to zahrnuje:

1. Juniorský okruh ITF pro hráče a hráčky do 18 let
2. Ženský profesionální okruh ITF Women´s Pro Circuit, kde je šest úrovní - 10k, 15k, 25k, 50k, 75k, 100k
3. Mužský profesionální okruh ITF Men´s Pro Circuit, kde jsou dvě úrovně - 10k, 15k - futures

ITF LED přehled

Okruh ITF byl podroben detailnímu přehledu profesionálního tenisu na nižších úrovních s těmito konečnými cíly.
- zvyšování finančních odměn a hráčských výdělků
- zvyšování turnajových standartů
- udržování a zlepšování výkonnostní cesty pro rozvojové tenisové národy

Projekt se skládá ze tří částí:

1. Podrobná analýza všech dostupných hráčských údajů od roku 2001 až po současnost včetně každého uhrané žebříčku a bodu během těchto let. To bylo provedeno ve spolupráci s Australským svazem a jejich výzkumem.
2. Průzkum zúčastněných stran provedl a analyzoval Kingston Univerzita v Londýně. Průzkumu odpovědělo více než 8.000 respondentů, včetně přes 7.000 hráčů ze všech úrovních profesionálního tenisu.
3. Společnou pracovní skupinu zahrnoval členy z obou ATP a WTA Tour, ITF a národních zástupců svazu, kteří přezkoumávali zjištěné údaje a navrhovali změny stávajícího modelu pod úrovní WTA a ATP Tour. Změny jsou založené na třech cílech.

- Jak můžeme lépe odměnit hráče na nižších úrovních profesionální tenisové pyramidy
- Jak můžeme i nadále zajistit přísun nových talentů z celého světa a pak je udržet na cestě profesionální dráhy do Top 100 a níže.
- Jak můžeme i nadále nabízet profesionální příležitosti hráčům z celého světa, zejména z rozvojových tenisových zemích.

První etapa - Analýza dat

Vyhodnocení dat prokázalo: 

- V roce 2013 bylo 8.874 mužských hráčů ( 3.896 jich nezískalo žádné prize money).
- V roce 2013 bylo 4.862 ženských hráček ( 2.212 jich nezískalo žádné prize money).
- V roce 2013 byly průměrné náklady na hraní profesionálního tenisu (obsahuje, letenky, ubytování, stravování, vyplétaní, praní prádla, oblečení, vybavení, transféry na letiště, ale neobsahuje náklady na trénování) v mužském tenise 38.800,-$ a v ženském tenise 40.180,-$ (tohle se zřejmě mění v závislosti na regionu a na žebříčku hráčů a hráček.
- V roce 2013 byla celková výše finančních odměn v mužském tenise přibližně 162 milionu $. Při rovnoměrném rozložení mezi všechny mužské hráče by každý mohl vydělat 32.638,-$. V tomto roce top hráči, což je 1% (Top 50) vyhrálo 60% z celkových prize money,což představuje 97.448.106,-$. Tím se snižuje distribuční průměr dolů na 13.195$.
- V roce 2013 byla celková výše prize money odměn v ženském tenise přibližně 120 milionů $.  Při rovnoměrném rozložení na každou hráčku by vycházela odměna na 45.205,-$. V tomto roce top hráčky, což je 1 % (Top26), vyhrálo 51 % z celkových prize money, což je 60.585.592,-$. Tím se snižuje distribuční průměr u žen na 22.564,-$.

- Náklady a výdělky se vyrovnávají a dostávají  se na nulu v mužské  tenise, když hráč dosáhl na 336. místo a v ženském tenise, když hráčka dosáhla na 256. místo v roce 2013.
- V nominálním vyjádření se celkové prize money v mužském a v ženském tenise zvýšily od roku 2001. To je způsobeno hlavně výrazným zvýšením počtu pořádaných turnajů po celém světě a zavedením nových kategorií  u žen - $15k, $100k, $125k, u muži - $35k.
- Tento nárůst počítal s navýšením počtu vydělávajících hráčů na turnajích z celkových finančních odměn (prize money).
- Zatímco počty hráčů vstupujících do profesionálního tenisu rostly od roku 2001, tak počty pohybujících se juniorů z Top 100 zůstávají konstantní.

- Doba potřebná od zisku prvního bodu a zamíření do Top 100 na světě z 2000. místa v roce 2013 se pomalu zvyšuje/ u mužů z 3 let a 7 měsíců na 4 roky a 8 měsíců / u žen z 3.4 let na 4.1.
  
- Počet státu co pořádají turnaje se výrazně nezvýšil od roku 2001.
- K dispozici je více profesionálních událostí, ale hlavní turnaje jsou pořádány v Evropě.

Odkaz na výzkum v angličtině zde: 
Odkaz na výsledky průzkumu hráčů zde: 
Odkaz na výsledky průzkumu nehráčů zde:



Sunday, May 17, 2015

Zajímavosti z Říma - WTA Internazionali BNL d´Italia

Kateřina Siniaková nastoupila hned v pondělí k večernímu zápasu proti Venus Williams. Přiznám se, že jsem nečekal, že Venus ještě bude takhle hrát. Pohybově jsem očekával, že na tom bude daleko hůř. Zápas skončil 2-6 2-6. Nicméně v prvním setu mohlo být i 4-4. Stačilo k tomu vyhrát dlouhý první game, který trval patnáct minut a Katka měla pět výhod. Další příležitost byla za stavu 1-3, kdy Katka vedla 40:15 při svém podání. 


Zkušenosti, které se budou hodit do budoucna. Co vnímám je, že Venus hraje rychle jako se hraje v mužském tenise. Průměr na servisu měla po celý zápas kolem 185km/hod. Na returnu okamžitě útočí a po vašem průměrném úderu, který se nepodaří, tak vás  ihned  "žene"! Neexistuje volně vrácený míč, tím nedává soupeřkám vydechnout. 
Zprava returnuje backhandem ihned do lajny. V prvním setu šlo její podání většinou přes téčko a naopak ve druhém setu to změnila - servírovala většinou ven z kurtu na obě dvě strany. Až když se jí servis nevedl častěji ven, tak se vrátila k téčku.
Naopak Katce se výborně dařila taktika hrát do jejího protipohybu, což správně fungovalo. Co umějí světové hráčky je to, že hrají maximálně přesně - deset na deset k čáře. Hodně je potřeba, aby hráčky, které na to mají trénovaly s klukama. Hra se posouvá a maximálně zrychluje. Ale musejí na to mít. 
Řím je vynikající turnaj a antické sochy jsou ozdobou tohoto turnaje a celého areálu. Ještě jedna věc mě napadá. Nechápu, proč hráčky mění trenéry, nebo týmy, když se jim daří. Bouchard si vezme trenéra od Azarenky a Azarenka si vezme hitting partnera od Sereny Williams...nebo si je přetahují navzájem. 


Na youtube je záběr Marie Sharapové, která v Římě zvítězila, jak nádherně zaklekává kolenama k zemi na rychlý úder u základní čáry. Prostě dynamika a reakce bude hrát budoucnost. 

Sunday, May 10, 2015

Kateřina Siniaková oslavila narozeniny postupem do hlavní soutěže v Římě - WTA

Kateřina Siniaková si vybojovala postup ve dvou zápasech do hlavní soutěže. Podmínky zápasů nebyly vůbec jednoduché. Italové jsou dost hluční a některé kurty jsou spojené dohromady se společnou tribunou, takže fandění diváků na jednom kurtě, ruší ve hře hráče na druhém kurtě. Ještě lepší varianta je, kdy sedí diváci na tribuně a sledují vývoj zápasu na vzdálenějším kurtě a do toho tleskají a pokřikují.
V sobotu si Katka poradila s nepříjemnou Američankou S. Rogers 7-5 6-1. Zápas zvládla i přes nepříjemné stíny na kurtě. Čekání na zápas se protáhlo až do čtyř a konec byl okolo půl šesté. Ještě jsme neznali soupeřku jelikož Kristina Mladenovic šla teprve na kurt. Den před rozehrávkou jsme řešili s kým jí dát a byla volná jen Niculescu zase jen :). 
V neděli zápas proti Mladenovič. Vedle z ATP kurtu číslo dva hrála muzika jak na pouti. Až ve třetím setu se obě hráčky rozehrály a Katka předvedla obrat z 3-5 ve třetím setu do tiebreaku, kde opět prohrávala 3-5, k tomu Mladenovič pomohlo "prasátko" za sít. Ale Katka si to uhrála, šla si pro body uhrát sama a tak zápas obrátila i v tiebreaku třetího setu na 7:5. Nakonec si to na ty narozeniny zasloužila. :)
Ještě se vrátím k těm Lucky looser jak jsem psal první den. Karolína Schmiedlová se ,mě vyptávala, jak to funguje. Nakonec ona podlehla o postup do hlavní Vesnině, ale dostala se opravdu jako Lucky, byla totiž první nasazená. Další kdo se dostal jako "lakáč" byla Mladenovič jako druhá nasazená v kvaldě. A do třetice se usmálo štěstí až v úterý na Lucku Hradeckou, kdy odstoupila Dellaque.

Už je los - Katka- Venus Williams 

Saturday, May 9, 2015

Internazionali BNL d´Italia - WTA Řím

V pátek jsme odletěli na kvalifikaci WTA Premier turnaje do Říma, kde se Katka popere o postup do hlavní soutěže. Vinnou čtvrtečního požáru na letišti Flumicione jsme měli hodinové zpoždění a při čekání na zavazadla jsme si počkali další hodinku na víc. 
Smartwings přeprodává letenky i Českých aeroliniích jen s tím rozdílem, že když koupíte sice o dvě stovky levnější letenky na ten samý let, tak můžete mít jen 15 kilo váhu zavazadla. My jsme naštěstí koupili letenky u ČSA na přímo, tak 23 kilo na kufr nám zůstalo. Na letišti s námi letěli ještě Klára Koukalová s Igorem Bruknerem a Lukáš Rosol se Slávou Dosedělem.
Pro kvalifikanty je určitě příjemné, že máme hotel jen pět minut autem z areálu. Turnaj se hraje v nádherném Olympijském areálu hned vedle fotbalového stadionu, kde hraje Lazio a AS Řím. Areál je tak obrovský, že jsme tady první dva dny bloudili podzemními chodbami a pokaždé jsme vylezli někde jinde. 
My jsme tu poprvé a vlastně ostatní naši hráči taktéž. V tomto termínu se hrál u nás na Spartě ženský turnaj ITF 100k, tak naši hráčky sem nejezdily a dávaly přednost hrát doma. Takže tady jsme "bloudili" všichni.

Kurty zdobí antické sochy, což vypadá pěkně. Bohužel počet kurtů na tréninky je slabý. Pouze pět jich je, ale pro mužskou i ženskou část turnaje. První den Katka zatrénovala s Karolínou Schmiedlovou. Té nepřišly zavazadla na letiště v Miláně a má jen u sebe tenisový bag. Cestou po tréninku se mě ptala, jak je to s Lucky looserem tady, jestli se losují první čtyři hráčky, nebo se jde podle žebříčku. Turnaj ještě nezačal, ale později na to opravdu došlo.
Mezi player´s lounge a šatnami, které jsou vzdálené od sebe 300m jezdíme golfovým vozítkem. Míče Dunlop Fort jsou stejné jako na Spartě a hrálo se s nimi i před týdnem v Madridu. Posilovna na tak velký turnaj je určitě mizerná. Turnaj je vylosován! 

Friday, May 8, 2015

Dobrá zpráva - ITF navyšuje odměny hráčům na profesionálním okruhu ITF Pro Circuit

Konečně se zvednou odměny i na turnajích nižších kategorií ITF Pro. Náklady rostou a hráči na nejnižších kategorii nemusejí být ani na nule, když turnaj vyhrají ve dvouhře i ve čtyřhře. 

Předsednictvo ITF schválilo rozsáhlý program prize money (odměn), který navyšuje odměny pro hráče na okruhu ITF Pro Circuit. K tomuto kroku muselo ITF prozkoumat celou strukturu profesionálního okruhu s rozsáhlými konzultacemi s více než 8000 zainteresovanými stranami na všech úrovních. 

Postupné zavádění zvyšujících se odměn začne od příštího roku 2016, se snahou minimalizovat dopad prize money na počet turnajů a pro hráče to bude více příležitostí po celém světě dosáhnout na lepší odměny na okruhu ITF Pro Circuit.

Za tímto účelem, že porostou finanční odměny nahoru, bude ITF sledovat efekt tohoto rozhodnutí a bude dohlížet, aby se šířily rovnoměrně geograficky a dávaly příležitosti živit se a  hrát více hráčům v každém týdnu. Fázování zvyšujících se prize money umožní ITF, aby posoudila dopad, že na turnajích bude hrát více hráčů. 

"ITF Pro Circuit je základem profesionálního tenisu, kde se příští generace top profesionálů rozvíjí díky investic a podpoře ITF a její národních partnerů," říká Ricci Bitti, prezident ITF. "Předsednictvo ITF přijalo důležitý krok vpřed se zvýšením prize money na okruhu. V kombinaci s cíleným nastavením na počet turnajů v týdnu bude mít kladný efekt na hráče na všech úrovních. Ve stejné době se ITF zavazuje provádět změny v etapách, tak aby se minimalizoval vliv na snižování počtu turnajů zvláště v rozvojových tenisových zemích, tak aby i jejich hráči měli příležitost se jich účastnit.

Navýšení odměn - prize money

Mužský okruh ITF Men´s Circuit 
V roce 2016 dojde ke zvýšení kategorie $15.000´ na $25.000´. Nižší kategorie $10.000´ bude navýšena na $15.000´ v roce 2017. Další navyšování je v současnosti naplánováno na rok 2018 a bude včas oznámeno. 

Ženský okruh ITF Women´s Circuit
Ženský okruh v současnosti zahrnuje turnaje od $10.000´až po $100.000´. Uvidí se, jestli ITF odstraní kategorii $15.000´ v roce 2016 s názorem, že tyto turnaje nabídne s dotací $25.000´. Od roku 2017 bude rozpětí turnajů na ženském okruhu od $15.000´až po $125.000´, před dalším zamýšleným navyšováním v roce 2018.

Profesionální okruh ITF musel rovněž posoudit různé změny na úrovni vstupu do profesionálního tenisu, tak aby zajistil schopnost pořádání turnajů i v rozvojových tenisových zemích a nebylo ohroženo jejich pořádání. Tyto změny budou nadále přezkoumány po roce 2015.

Profesionální okruh ITF Pro Circuit  poskytuje vstup do profesionálních turnajů pro muže a ženy. Pomáhá z přechodu juniorů do seniorské kategorie. V roce 2014, ITF Pro Circuit pořádalo 1.231 turnajů napříč v 80 zemích světa. Více než 13.300 hráčů hrálo o celkové dotace ve výši $18 milionu z prize money.






Monday, May 4, 2015

Na Spartě se radovaly Sparťanky - J&T Bank Prague Open

Tak tohle byl opravdu hodně dobrý turnaj. Šest českých hráček ve čtvrtfinále, tři v semifinále a dvě ve finále. Náš ženský tenis vzkvétá, ale neusněme na vavřínech. Kdysi měly Francouzky dvě hráčky v první desítce - Mauresmo, Pierce a dnes mají první hráčku až na osmadvacátém místě.
Ve čtyřhře se radovaly z vítězství Kateřina Siniaková  se Švýcarkou Belindou Benčič. Ve finále porazily pár Bondarenko, Hrdinová 6-2 6-2. Holky si debla užívaly, v prvním kole odvrátily dva mečboly a nakonec vyhrály celý turnaj.

Ve dvouhře kralovala Karolína Plíšková. Má vynikající sezónu a rozumí si skvěle s trenérem Jirkou Vaňkem. V prvním kole zvládla obrat proti nepříjemné Němce A. Beck a v dalších kolech bojovala opět ve třech setech, až získala turnajové prvenství! Zaslouženě! Ve finále porazila po skvělém boji Lucii Hradeckou 4-6 7-5 6-3.
Oproti loňsku ožila Belgičanka Yanina Wickmayer, která se trápila a vloni toho moc neuhrála. Letos postoupila do semifinále. Budoucnost juniorek, které se začnou pomalu prosazovat mezi ženami jsme mohli vidět i nás na Spartě. Konjuh, Benčič, Ostapenko, Siniaková. 
Svetlana Kuznetsová, jak jsem napsal, přijela si k nám na cestě do Madridu zatrénovat. Prohrála v prvním kole, využila turnaj k připravě na větší turnaje Madrid a Řím. Dnes je pondělí a má už dva vyhrané zápasy v Madridu, kde porazila Makarovou a Muguruzu. Takže se u nás dobře připravila :)

Příští rok bude turnaj mnohem silnější. Turnaj má výbornou organizaci, prostředí a hráčky si to mezi sebou řeknou.

Odkaz na zajímavý rozhovor s Alize Cornet - zde:

Friday, May 1, 2015

3 Češky v semifinále J&T Bank Prague Open

V semifinále turnaje jsou obě naše hráčky. Karolína Plíšková porazila Denisu Allertovou 6-2 5-7 6-1 a Kateřina Siniaková přehrála Báru Strýcovou 6-4 6-2. Lucie Hradecká zvítězila nad Klárou Koukalovou 7-5 4-6 7-5 a poslední postupující je Nizozemka Yanina Wickmayer vítězstvím nad Dankou Kovinič 2-6 6-3 6-3. 
Kateřina Siniaková hraje s Belindou Benčič finále čtyřhry dnes.